muzicafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SİMAVİ ULUÇ

SİMAVİ ULUÇ Empty SİMAVİ ULUÇ

Mesaj  Admin Ptsi Ara. 27, 2010 1:57 am

Kaynak. NTV Haber
'Yeni Sinatra olmak işleri kolaylaştırmıyor'
'Yeni Frank Sinatra' olarak anılan Simavi Uluç, New York'ta şarkı söylemenin zorluğunu, Türkiye'de neden rahat edemediğini ve 'Yeni Frank Sinatra' olarak anılmasını ntvmsnbc'ye anlattı.
SİMAVİ ULUÇ 10092210
En büyük klişelerden biri, yeni çıkan bir ismi 'Yeni ...' diye tanıtmak. Yeni Michael Jordan, Yeni Pele, Yeni Michael Jackson, Yeni Marilyn Monroe...

Şimdi karşımızda 'Yeni Frank Sinatra' var: Simavi Uluç... Ama o ne 'yeni çıkan' bir isim, ne de bir klişe. Hem de, benzetme/iltifat Amerikalı müzik eleştirmenlerine ait.

İstanbul'da doğan Simavi Uluç New York'ta yaşıyor. Piyano çalmaya 14 yaşında başlayan Uluç'un o günden beri hayatı müzikle geçiyor. Türkiye'de tanınmasa da Amerika'da saygı duyulan, Frank Sinatra'ya benzetilen bir müzisyen.

Geçtiğimiz yıl yayınladığı "Memories of You" albümünde Frank Sinatra'nın şarkılarını söyleyen Uluç'un Türkiye'de de albümü çıkacak.

Bütün yaftalamaların, benzetmelerin, klişelerin ötesinde 'uzaklardan gelen' iyi bir ses, iyi bir yorum var karşımızda. Dinlenilmesi, yakından tanınması gereken biri şarkıcı. Biz de, bu sebeple Uluç'la müziğini, Türkiye'yi, New York'u ve tabii ki Frank Sinatra'yı konuştuk:

RAHAT KAHVE İÇTİĞİMİ BİLE HATIRLAMIYORUM
''Müzik hayatım her zaman zor oldu. Şu anda bile zor. Çünkü, Amerika’da herkes şarkıcı, herkes aktör olmak istiyor. New York gibi bir yerde ne kadar iyi olursanız olun mutlaka daha iyisi çıkar. Hangi meslek olursa olsun... Her gün çekişme var. Her gün stres var. Hep bir koşuşmaca, yarış var. Hiç rahat rahat kahve içtiğimi hatırlamıyorum. Kahvemi hep yolda, ayaküstü içtim.

'Yeni Sinatra’ benzetmesi bile kolaylaştırmadı. Çünkü kolay diye bir şey yok. New York’ta en yaygın görülen ölüm; kalp krizi. Çok fazla stres var. Herkesin saçları çabuk beyazlaşıyor. Ne kadar iyi olursan ol hep daha fazla çalışmak zorunda kalıyorsun.

Müzik en iyi bildiğim şey, hayatım benim. Ama yaptığım müzik karşılığını buluyor mu derseniz; 'çok az' cevabını verebilirim. Çünkü Amerika’da en fazla Hip-hop, R&B ve pop dinleniyor. Ama yine de memnunum.

Albümde 54 müzisyen yer alıyor. Bu albümü yeni kuşak da dinlesin istedim. Sinatra gibi eski usul sunsaydım, şimdiki jenerasyona ulaşamayacaktım. Ben de müziğin özünü bozmadan, gençlerin de seveceği bir şekilde yorumladım. Çünkü gençler albüm alıyor, yaşlılar değil. Ama tabii ki, müziğin özünü değiştirmedim sadece bazı tatlar ekledim. Çok değiştirseydim bir manası kalmazdı.

FRANK SINATRA
Sinatra ile tanıştım da. En sevdiğim isim diyebilirim. O olağanüstüydü. Ona yaklaşmak o kadar zor ki.. Bazı şarkılarını söylemek çok çok zor.

YENİ SINATRA...
80’lerde birkaç gazeteci-eleştirmen beni dinledikten sonra Yeni Sinatra diye yazmıştı. O günden beri de, öyle anılıyorum. Benim için çok önemli bir benzetme. Çok hoşuma gidiyor. Ama bu, çok işime yaradı mı? Onu bilmiyorum.

Sesim en önemli gücüm. Bazıları için müzik daha önemli olabilir ama benim için, ilk önce sesim gelir. Bazen konserlerde müziksiz söylüyorum. Bir şarkıcı müziksiz de iyi performans veriyorsa, o ses güzel demektir.

TÜRKİYE'DE RAHATSIZ HİSSEDİYORUM
Uzun yıllar sonra ilk defa geldim. Maalesef Türkiye’yi iyi bulmadım. Trafik kötü, nezaket kalmamış… İnsanlar yürümeyi bile bilmiyor. İlerleme de göremedim. Zengin zenginleşmiş ama fakir daha da fakirleşmiş. Evet Türkiye dünyanın en güzel yeri ama değeri bilinmiyor.

Türkiye’de bir defa, 1985 yılında konser verdim. Ama Türkiye’ye geldiğim zaman rahatsız hissediyorum kendimi. Huzursuz oluyorum. Buraya geldiğimde çok gençtim ve hiç rahat değildim. Her şey ayıp, yasak, sınırlı… Kendi ülkemdeydim ama rahat değildim. Eskiden beri böyle. Hapis gibi. Böyle büyümediğim için alışamadım. Şimdi de daha da kötü hissettim. Yine geleceğim tabii ki. Sonuçta Türk’üm. Bir daha dünyaya gelsem yine Türk olarak gelmek isterim. Ama bu da bir gerçek… Ama şimdi albümüm Türkiye’de de çıkacak ve ileride konser de vermek istiyorum.''

SİMAVİ ULUÇ 10092211SİMAVİ ULUÇ Samava10
Admin
Admin
Admin

https://muzicfe.yetkin-forum.com

SİMAVİ ULUÇ Empty .

Mesaj  Admin Ptsi Ara. 27, 2010 2:08 am

Admin
Admin
Admin

https://muzicfe.yetkin-forum.com