muzicafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PROVALARIMIZDAN

PROVALARIMIZDAN Empty PROVALARIMIZDAN

Mesaj  Admin Paz Mayıs 10, 2009 12:16 pm

PROVALARIMIZDAN Scanne10

Tuslog'da çalışan aile dostumuz Gülden Ertöz'ün önerisiyle 1975 Yılında İzmir NCO Klüpde çalışmak üzere kontrat yapmıştım. Amerikalılara müzik yapacaktık. Orkestrayı toparladım. O zamanlar bateride İlhan Özdeniz, basta Suat Duraner, Gitarda Reha Öğünlü, şarkıcı olarak da Baki Belen vardı. Eskiden orkestraların prova yapacakları stüdyolar yoktu. Bize de bunun için yer lazımdı. O zamanlar şimdiki Sheraton Otelinin yerinde bulunan Turban Çeşme Otelinin müdürü değerli turizimci Ömer Akyüz'e telefon açtım ve durumu anlattım. Çok fazla dostluğumuz olmasa da kendisinin müzikten anlayan ve müzisyene değer veren bir idareci olduğunu biliyordum. Beni kırmadı ve bir ay süreyle Turban'ın balo salonunda prova yaptık. Mühendisler gibi çalışıyorduk. Sabahlara kadar oturup parçaları en ufak ayrıntısına kadar yazıyordum. Halen bu gün bile orkestraların repertuarlarında olan pek çok parçayı Türkiye'de ilk defa biz yapmıştık. Herkes çok arzuluydu. Parçalar çıktıkça Ömer Akyüz bizi dinlemeye gelirdi ve dinlerken aldığı zevki yüzünden hissederdim. Orkestra tabanca gibi olmuştu. Nihayet NCO klüpde işe başlama zamanı geldi. Çeşmeyle vedalaşıp İzmir'e döndük ve Çankaya'daki İtfaiye binasının karşısındaki klüpte sahnemizi kurduk. Akşam çalmaya başlayınca klüp yıkıldı adeta. Bir kat altımızda olan bodrum katındaki oyun salonunda bilardo oynayan zenciler, müziği duyunca ellerinde sopalarla yukarı fırlayıp çaldığımız salona koşarak geldiler. Hiç unutmam. sahnenin sağında beş altı metre ötede kanatlı bir kapı vardı. Aralandı ve bir zenci kafası gördüm önce. İçeri geldi. Elinde de mızrak gibi tuttuğu ıstakası vardı. Sonra bir an kayboldu. Bir, iki dakikla sonra onlarca zenci kapıdan içeri daldı. O anda 'Kiss and say Goodbye' adlı damar parçayı çalıyorduk. Kimi boş sandalyelere sarıldı , kimi de ıskatası ile parça bitene kadar dans ettiler. Görülecek manzaraydı. Sonra hemen K.C Sunshine Band'ın That's The Way'i ile başlayan seriye geçtik.
Daha sonra pek çoğuyla arkadaş olduk. Türkiye'yi ve Türkleri gerçekten seviyorlardı. Irk ayrımı yapılmamasını çok takdir ediyorlardı. Hatta bir çoğu görev süreleri bitip ülkelrine döndükten sonra tekrar gelmek üzere başvuruda bulunuyormuş. Sonraki yıllarda buna ben de şahit oldum.
Admin
Admin
Admin

https://muzicfe.yetkin-forum.com