EVA AYLLON

Aşağa gitmek

EVA AYLLON

Mesaj  Admin Bir Cuma Ara. 03, 2010 4:24 am

Background information
Birth name María Angélica Ayllón Urbina
Born February 6, 1956 (1956-02-06) (age 54)
Origin Lima, Peru
Genres Música criolla
Occupations Singer
Years active 1970–present
Website www.evaayllon.net

Eva Ayllón (born February 6, 1956 as María Angélica Ayllón Urbina), a composer and singer, is one of Peru's foremost Afro-Peruvian musicians, and one of the country's most enduring stars.


Biography
Ayllón adopted the stage "Eva" from her maternal grandmother, Eva, who began teaching the young María music at an early age. As a child and teen, Eva Ayllón sang in school competitions and later on television and radio. Throughout the early 1970s, Eva appeared in many música criolla musical groups such as Rinconcito Monsefuano, La peña de los Ugarte, Los Mundialistas o Callejón and Los Kipus. By 1975, Eva began to pursue a solo singing career, touring internationally by 1979. In 1989, Eva formed Los Hijos del Sol (Children of the Sun), a supergroup made up of Peruvian musical stars in an effort to promote Peruvian music through performance and recording.

Eva Ayllón was born María Angélica Ayllón Urbina on February 7, 1956, adopting the name "Eva" after her maternal grandmother who initiated her in vocalization at the age of three. Within a few years, she was singing at school, youth competitions and later, on television and radio. In the early 70s she began to appear in many of the local “peñas criollas”, a gathering of musician friends, and began to define herself as one of the leading interpreters of Peru’s Música Criolla.

From 1973 through 1975, she sang as the lead voice in the popular trio "Los Kipus", eventually leaving the group to pursue a solo career. By 1979, she began touring internationally, with appearances in Europe, the United States, Canada, and Japan and since then her music and live performances are requested on a yearly basis at international music events. In addition to Música Criolla, Eva emerged as the leading exponent of Afro-Peruvian landós and festejos. The most important interpreter of Peruvian music, deservedly known as the Queen of Landó, is today at her musical peak. Eva’s recording career spans over 20 albums. In 2003, her album titled “Eva” was nominated for a Latin Grammy in the Best Folk Album category.

Eva released her first US album, “Eva! Leyenda Peruana”, on Times Square Records in 2004. Since then, Eva’s musical presence continues to expand boundaries. In her commitment to broaden the awareness of afro-Peruvian culture, Eva changed her residence from Lima, Peru to New Jersey that same year. And since then, Eva and her group have been touring across Europe, North America and Latin America extensively. "Leyenda Peruana" gained praise and recognition in different latitudes, and in Germany it received the Critic’s choice award for Best Traditional Recording. The group is about to embark on another US and European tour to introduce new cities and new countries to Eva Ayllon's music.

In January 2007, Eva was honored with a seat among the judges at Latin America’s largest music festival, Viña del Mar. In April, Eva released a live concert DVD recording titled “LIVE FROM HOLLYWOOD”. The DVD captures Eva’s impeccable performance before a sold-out audience at the Ford Amphitheatre in Hollywood, California. Among the highlights is the new arrangement for the Afro Peruvian all-time favorite Toro Mata that besides presenting an exhilarating vocal rendition also demonstrates Eva’s exuberant dance chops that led the LA Times to refer to her as the “Tina Turner from Peru.”

To date, Eva has produced over 20 records, and nominated 3 times to the Latin Grammy. Her latest release "Eva Ayllon Celebra 40 Años Cantandole Al Peru", is a compilation of her greatest hits, and revistis the musical styles that she has performed over the last four decades. In 2008 she performed at New York’s Carnegie Hall on November 8 (Sold out). In September 2010 Eva performed at the Sydney Opera House, Australia, setting a new career high of world famous venues where she's performed.

Today, Eva continues to tour and lives in New Jersey with her two children.

Style
In her music, Ayllón blends indigenous Peruvian, African and Spanish influences into a style known as musica criolla. Typically, Ayllón focuses on the musical genres of Peru's capital city along the Pacific coast, Lima. Ayllón is particularly known for the Peruvian music genres of the lando, the festejo, and the vals, and is known as "The Queen of Lando".

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2410
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Eva Ayllon / Mal Paso / Peru Criollo

Mesaj  Admin Bir Cuma Ara. 03, 2010 4:33 am

Eva Ayllon / PERU
Gerçek adı, María Angélica Ayllón Urbina ama yaşamış ve sürekli destek aldı anneannesi, onuruna Eve kabul etti. Bu mütevazı bir ailenin ortasında Lima Peru bir 7 Şubat 1956 doğumlu bizim Creole miras, en büyük temsilcilerinden biridir. küçük çalışma ve üç yaş arası, ailesi destek olmak için çalışmak rağmen şarkı için götürmez koşulları gösterdi.
sevgili büyükannesinin tereddütsüz destek sayesinde, okul etkinlikleri ve radyo ve televizyon gençlik programları başarı ile şan, onun sanat kariyeri başladı. Onun doğal vokal hediyeler sayesinde, 1970 civarında belirgin bir başarı ile yerli kayaçlarda çalışmaya başladı. Kalabalık Köşe Monsefuano, Ugarte, dünya rock ya da tek bir boru Alley gibi sevdikleri yerler yapıyordu. Bu adım, alkışladı rağmen, Eva parlak kariyeri sadece başlangıcıdır. Böylece, 1973 ve 1975 yılları arasında üçlü ilk ses olarak "Kipus" katılmak denir. onlara büyük radyo ve televizyon programlarında sanatını sunan ve ilk uzun albüm ülke seyahatleri ile. Eğer 1977 yılında Havva tam şu anda büyük bir başarı ve çok hafif, bu yüzden onun kariyerinde bir aşama tırmanmaya gerektiğini ve solist olarak onun yolunu takip etmeye karar verir anlayan bir rakamdır emin olabilirsiniz. Ve 1978 ayrı üçlü, onun şarkıları hızla yayılıyor ve onun yetenek ve eksiksiz disiplin dayanarak, bugün tutan yer yönetir. 1979 yılında onun büyük performans kalite ülkelerinin sınırları transpose başlar, ama o hale yana ABD şehirler ve Kanada için onun tüm personel, müzisyenleri ve teknik kadrosu ile uluslararası platformda sahne zaman 1994 yılından bu yana sadece Şili, Arjantin, Meksika, Ekvador, ABD, Kanada ve Japonya şehirlerde uluslararası etkinliklere katılmak üzere, her yıl neredeyse davet etti. 1997 yılında, kalitesi dünya çapında başarı sayesinde tanınır. kıtada büyük şehirlerin 45 günlük tur elde. Peru ve en önemli ana tercüman, onun kendi cinsiyetleri nedeniyle şarkıcıların en iyi şimdi de, Eva sadece nerede bir senaryo doldurma lüksü yok. "Söylemekten güç Tanrı, bana verebilir ve benim en büyük gurur kaynağıdır ülkem, Peru, için şarkı söylüyorum. Hepiniz için en güzel hediye bu kadar benim sunumlar her bin aşk, bir de bana olan için de size teşekkür ediyorum evlerinde "köşesinde

Olağanüstü Konserler:

• Enamorada de mi país Ülkemde aşık oldum
• Mal paso Kötü adım
• Nada soy Ben bir hiçim
• Propiedad Privada Özel Mülkiyetin
• Saca las mano Ellerinizi çekin
• Cariñito
• Ritmo, color y sabor Ritm, renk ve lezzet
Başarılı bir kariyer:
O 1977, Eva ve büyük bir başarı ve çok hafif bir figür haline söylenebilir. Onun şarkıları adlı, hızla yayılıyor "Peru'nun en iyi yorumcularından biri." Eva Şili, Venezuela, Arjantin, Meksika, Brezilya, Japonya, Kanada ve ABD gibi ülkelerde uluslararası sahne aldı.

Yeteneğini eşsiz:
O'nun sesinin çok yönlülüğü ona bir vals, bir bayram veya landau aynı gerçekleştirmesine izin verir. Bu, bir devrin işaretleri sonu başlıyor.
Eva çok şey söyleyebiliriz. O şarkı doğdu boğazını pamukkurdu sadece bize aşk bizi baştan çıkaran ve olağanüstü kalite bizi ikna eder. çalışma ve adanmışlık dayanarak Peru fazla albüm sattı şarkıcı oldu, kanıt ona etiket aldığı altın ve platin kayıt olan.

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2410
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz