muzicafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LUZ C A S A L

LUZ C A S A L Empty LUZ C A S A L

Mesaj  Admin Çarş. Tem. 07, 2010 9:53 am

İspanya’nın ışığı

LUZ C A S A L Resim10
Pasion Turca ile Türkiye'ye bir ziyaret yapmayı planlayan sanatçının büyük bir orkestra ile gerçekleştirdiği dünya turnesi çoktan start aldı bile...

Cenk ERDEM

Luz Casal, unutulmaz Pedro Almodovar filmi "Yüksek Topuklar" için, Agustin Lara klasiği "Piensa en mi "(Beni Düşün) şarkısına yaptığı enfes yorumdan beri, İspanya'nın tüm dünyaya ulaşan en özel seslerinden biri olarak yükseliyor.

2009 yılında Fransa'nın en prestijli ödüllerinden biri olan devletin Sanat Nişanı ile ödüllendirilen Casal, Los Angeles'ta kayıtları yapılan son albümünde "Historia de un Amor" gibi büyük klasikleri yeniden yorumluyor...İspanya'nın en ünlü sesi ile 30 yıllık kariyeri, turnesi, Almodovar ve son albümü La Pasion hakkında konuştuk.

1.1992 yılında Pedro Almodovar'ın filmi "Yüksek Topuklar"da kullanılan Agustin Lara klasiği "Piensa en mi" şarkısına sizin yorumunuzla tüm dünyada büyük ilgi gördünüz. Almodovar'ın filmleriyle herhangi bir şarkıya sihirli bir dokunuş yaptığını söyleyebilir miyiz?
Pedro Almodóvar'ın filmleri için müzik seçmek konusunda oldukça ince bir zevki var, ayrıca bunu yaparken çok göze çarpan işler çıkarıyor.

2.Albümünüz "Como la flor prometida" (Söz vermiş çiçek gibi) 1995 yılında 800 binden fazla satarak kariyerinizin en başarılı albümü oldu, sizce bu albümün sırrı neydi?
Genel olarak, sanırım albüm satışlarında başarılı olmak bir ya da birkaç şarkının başarısıyla alakalı, ayrıca imaj ve moda gibi faktörler de satışlar için önemli. Aslında, albümlerimden birinin diğerlerine göre daha çok ilgi görmesi benim için bir gizem.

3.Eleştirmenler şarkınız "Te deje marchar" (Gitmene izin veriyorum) için İspanyol müziğinin en önemli şarkılarından biri diyorlar. Bu şarkının öyküsü nedir?
"Te deje marchar" (Gitmene izin veriyorum) aşktan feragat etmenin hikayesi. Aşk için büyük bir sınav…

4.Kariyerinizin başlarında daha çok pop müzik yapıyordunuz diyebilir miyiz?
Daha çok pop yapıyordum çünkü o dönemde çok güçlü bir pop-rock ve anglo-saxon etkisi vardı. Adım adım, kulaklarımı başka müziklere ve başka dillerde söylenen şarkılara açmaya çalıştım…

5.Son albümünüz La Pasion'da Latin Amerikan tadı ağırlık kazanıyor, peki son albümünüzdeki müziği siz nasıl tanımlıyorsunuz?
Bu albüm sadece tek bir türe, Hispanik-Amerikan kültürünün çok güçlü ve popüler köklerine ait bolerolara adanmış bir albüm. Benim için ciddi bir meydan okumaydı.

6.Daha önce Jane Birkin'le çok iyi işler çıkarmış ve Björk gibi ünlü isimlere remiksler yapmış Fransız prodüktör Renaud Letang ile çalıştınız. Sizin kendi tarzınızı nasıl etkiledi?
İşleri Renaud'ya ve bir müzik aranjörü olarak Eumir Deodato'ya bırakmak, bana büyük cesaret verdi. Bu albümün bu tür müziklerle bilinen profesyonellere, bu şarkıların ihtiyaç duyduğu ruhu ve atmosferi verebilecek isimlere ihtiyacı vardı.
"La Pasion"'un kayıtlarında yer alan herkes için çok farklı sıra dışı bir iş oldu.

7.Son albümünüzdeki fotoğraflarda efsanevi moda fotoğrafçısı ve Madonna, Björk ve Sting gibi isimlere video klipler çeken Jean Baptiste Mondino'nun adı geçiyor. Mondino ile nasıl bir araya geldiniz?
Albüm için imajlardan, matbaaya ve renklere kadar doğru bağlar kurmak çok önemli. Fotoğraf çalışmalarıyla inanılmaz parlak bir isim olduğundan Mondino'yu seçmek bizim için çok net bir karardı. Kayıtlar sırasında albümü dinleyince hemen işin içine girdi.

8.Son albümünüz La Pasion Türkiye'de de yayınlandı ve dinleyiciler için "Historia de un amor" en tanıdık şarkı, bu şarkının sizin için de özel bir anlamı var mı?
"Historia de un amor" albüm repertuarındaki tüm şarkılar arasında benim en çok bağ kurduğum şarkı. Kendi kişisel anılarımla ve duygularımla çok fazla ilişkisi var.

9.Çok zor sağlık sorunları atlattığınızı biliyorum ama artık eski sağlığınıza kavuştunuz. Peki tüm bunlar kariyerinize bakışınızı değiştirdi mi?
Hastalığım bana kişisel bazı yanlarımı geliştirmem için bir fırsat verdi. Hayatımdaki öncelikleri değiştirdim ve müzik kariyerimle ilgili daha büyük bir heyecan duymaya başladım.

10. "Mi Confianza" ve "Soy " gibi birçok şarkınızla ödüller aldınız, peki şarkılarınız arasında hiç ödül almadığı halde sizin için çok özel olan bir şarkınız var mı?
Bir şarkı sözü yazdığımda ya da bir şarkı yaptığımda, aslında yaptığım en içten ve özel taraflarımı paylaşmak. Benim için gerekli olan kendimi ifade etmiş olmak. Elbette başarılı olmak ve ödüllendirilmek güzel ama benim derdim kendimi ifade etmek…

11. Fransa'da Kasım 2009 döneminde ülkenin en prestijli ödüllerinden biri olan devletin Sanat Nişanı ile ödüllendirildiniz ve ödülünüz Kültür Bakanı Frederic Mitterand tarafından takdim edildi. Sizce neden özellikle Fransa'da bu kadar başarılı oldunuz?
Benim için Fransa'da 1992 yılından beri başıma gelenler hala çok gizemli. Her ne zaman konser versem, radyo ya da televizyon programına katılsam Fransa'da bana karşı müthiş bir empati hissediyorum.

12.Bahar sezonunda bu kez Paris'teki meşhur Olympia'da sahne almak üzere Fransa'ya geri dönüyorsunuz. Fransa'da en çok hangi şarkılarınız seviliyor?
"Piensa en mí", Entre mis recuerdos", No me importa nada" şimdiye kadar Fransa'da en çok sevilen şarkılarım oldu ama son albümüm "La Pasión", yayınlandığından beri bu albümdeki neredeyse tüm şarkıları biliyorlar.

13.Ayrıca Türkiye'yi ziyaret etmeyi planlıyorsunuz, İstanbul hakkında en çok neler biliyorsunuz?
Mimarisi ve geçmiş yüzyıllardan beri tarihi ve kültürel önemi ayrıca edebiyatı hakkında çok duyuyorum ve biliyorum…

14.Ünlü caz plak şirketi Blue Note albümünüz "La Pasion "'u bu yaz Amerika'da yayınlıyor olacak. Amerika için planlarınız neler?
Mart ayında yapacağım ilk iş New York'ta albümümü tanıtmak için akustik bir konser vermek olacak.

15.Son olarak ünlü İspanyol devlet televizyonu TVE sizin için özel bir televizyon şovu hazırladı ve ünlü İspanyol flamenko ve caz şarkıcısı Buika ile bir şarkıyı beraberce söylediniz. Gelecekte albümleriniz ve turneleriniz için buna benzer işbirlikleri planlıyor musunuz?
Hayır, ama bekleyen bir işim de Fransız dörtlüsü "Quatuor ebene" ile bir albüm kaydetmek. Ayrıca önümüzdeki birkaç ay içinde ünlü İspanyol rock grubu "Leno" çoktan beraber yaptığımız kayıtların da olduğu yeni albümlerini yayınlıyor olacak.

16.İsminiz "Luz" İspanyolca'da ışık anlamına geliyor ve siz içinizdeki ışığı çoktan açığa çıkardınız. Peki içimizdeki ışığı keşfetmek için sizce neler yapmalıyız?
Sanırım şarkılarımı dinlemeliler ve gösterilerimi izlemeliler.
Admin
Admin
Admin

https://muzicfe.yetkin-forum.com

LUZ C A S A L Empty PIENSA EN MI / LUZ CASAL

Mesaj  Admin Çarş. Tem. 07, 2010 9:55 am

Si tienes un hondo penar, piensa en mi
Si tienes ganas de llorar, piensa en mi
Ya ves que venero tu imagen divina
Tu parvula boca, que siendo tan nina
Me enseno a pecar
Piensa en mi cuando sufras
Cuando llores, tambien piensa en mi
Cuando quieras quitarme la vida
No la quiero, para nada
Para nada me sirve sin ti
Piensa en mi cuando sufras
Cuando llores, tambien piensa en mi
Cuando quieras quitarme la vida
No la quiero, para nada
Para nada me sirve sin ti
Admin
Admin
Admin

LUZ C A S A L Empty RÖPÖRTAJ

Mesaj  Admin Çarş. Tem. 07, 2010 9:56 am

Admin
Admin
Admin

LUZ C A S A L Empty Luz CASAL "Historia de un amor" (live)

Mesaj  Admin Çarş. Tem. 07, 2010 9:57 am

Admin
Admin
Admin