Frederic Chopin (1810-1849) ve Robert Schumann (1810-1856)

Aşağa gitmek

Frederic Chopin (1810-1849) ve Robert Schumann (1810-1856)

Mesaj  Admin Bir Ptsi Ocak 18, 2010 3:17 am

Evin İlyasoğlu

201O yılında romantizmin iki yüce bestecisi, Frederic Chopin (1810-1849) ve Robert Schumann (1810-1856) 200 yaşına basıyorlar.

1810 yılında Avrupanın iki ayrı noktasında doğan bu besteciler, yaşadıkları tutkulu aşklarla, duygusal yapıtlarıyla ve özellikle 19. yüzyılın baş tacı olan piyano için yaptıkları bestelerle romantik müzik akımını doruğa taşımışlardır.

Chopin'in Schumann müziğine ne denli ilgi gösterdiğini pek bilmeyiz, oysa ayın zamanda bir eleştirmen olan Schumann: "Beyler şapkalannızı çıkartın, karşınızda bir dahi var" sözleriyle Chopin'i Almanya'ya tanıtmıştır. Her ikisi de aşırı duygusallığın körüklediği hastalıklarla yaşama veda etmişlerdir:
Chopin veremden ölür, Schumannise Ren Nehri'ne atlayıp intihar etmeye kalkıştıktan sonra iki yıl bir akıl
hastanesinde kapalı kalarak yaşarmmn sonuna gelir.

Chopin'in George Sand takma adını kullanan yazar Aurore Dudevant'la ilişkisi, Paris'teki edebiyatçılar,
ressamlar ve diğer müzisyenlerle tamşmasını kolaylaştırmış, ancak tutkulu aşkı besteciyi ince hastalığın kucağına atmıştır.

Schumann'ın piyano öğretmeninin kızı piyanist Clara Wieck'e olan aşkı da yıllarca fırtınalara neden olmuş, sonunda ona sekiz çocuk doğurup, sürekli yapıtlarını çalarak tanıtan sevgili karısı Clara bile onu ruhsal bunalımların girdabından kurtaramamıştır.

Piyanonun şairi Chopin, tüm yapıtlarımn neredeyse tümünü piyano için yazmıştır. 19. yüzyılın ilk piyanistlerinden
birisidir. Piyano çalmada yeni biçem ve teknikler geliştirmiştir. Parmak tekniğinde pedal kullanımında, üst kol, ön kol, dirsek, el ve parmakların tümüyle kullanılması gereğini vurgulamıştır.

Armonik buluşları, kromatizmi (yarım tonları) işleyişi, müziğine saydam bir akıcılık getirmiş; "rubato" adı verilen
zamanı yayma özgürlüğü lirizm ve şiirsellik sağlamıştır.

Chopin, doğduğu ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği Polonya'yı hiç unutmamış, ülkesinin acılarını pek çok yapıtında dile getirmiş, folklorik renklerini ve danslarını işlemiştir.

Kendine özgü ses dünyasında, tutkulu ve şarkı söylercesine akan deyişi sonradan İtalyan "bel canto" (güzel şarkı söyleme) tarzını etkileyecektir.
Kısa ve özlü yapıtlarına Noktürn, Prelüd, Ballad, Scherzo, Kapris, Etüd, Mazurka, Polonez, Intennezzo, Impromptu, Fantazi gibi başlıklar vermiş; daha büyük fonnda üç piyano sonatı ve iki piyano konçertosu bestelemiştir. Oda müziği alanında ise bir çello-piyano sonatı ve bir de piyanolu üçlüsü vardır.

RUHUN FIRTıNALARI
Schumannı da şiirselliği duyuran, romantik ruhun fırtınalarını estiren ve ustalık gerektiren piyano yapıtları
bestelemiş, çalgının gürlüğünü işlemiştir.

Piyano için minyatür parçalar yerine betimleyici başlıklar altında demetler yazmıştır: Karnaval, Kelebekler, Senfonik Etüdler, Çocuk Sahnesi gibi.
Ayrıca üç piyano sonatı vardır. La Minör Piyano Konçertosu başyapıtlarındandır. Chopin gibi yalnız piyanoya
bağlı kalmayıp senfonik müzik ve oda müziği alanında da başyapıtlar vermiştir: Dön büyük senfonisi, Çello Konçertosu.oda müziği ortamı için birçok yapıtı ve nice şarkısı (lied), Schumann'ın karizmatik
kişiliğini sergiler.
1 Mart 2010 tarihinde tüm dünyada Chopin'in doğum günü; 8 Haziran 2010'da ise Schumann'ın doğum
günü kutlanacak. Özellikle Chopin için Polonya hükümeti ülke ve dünya çapında etkinlikler düzenliyor.

Pazartesi akşamı, şu sıralarda dünyanın en popüler piyanisti Lang Lang, Pekin' de Chopin kııtlamalarım
başlattı.
Avrupa Chopin Festivali'nde ve Uluslararası Chopin Piyano Yarışması'nda günümüzün en iyi piyanistleri tarafından konserler verilecek.

Varşova' da mart ayında yeni bir Chopin Müzesi açılıyor. Şubatta ise bir Chopin Merkezi devreye giriyor: Bestecinin doğum yeri olan Zelazowa Wola, bir kültür ve eğitim merkezi haline dönüşüyor; yine
onun yakınlarında, bestecinin vaftiz edildiği kilise de bir konser mekanı haline getiriliyor.

Chopin'in yaşamının ikinci yarısının geçtiği Paris 'te de pek çok etkinlik planlamnış. Polonya hükümeti ayrıca Amerika, Asya ve Avrupa'nın diğer kentlerinde de Chopin kutlamaları için bir gezgin bir festival hazırlamış.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2410
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz