muzicafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SİNEM SANİYE

SİNEM SANİYE Empty SİNEM SANİYE

Mesaj  Admin Ptsi Ocak 11, 2010 10:55 pm

SİNEM SANİYE
http://www.sinem.net/
Ödüllü şarkıcı ve söz yazarı, New Yorklu Sinem Saniye, "When I Don't Sleep.." (Uyumadığımda) isimli ilk albümünü geçtiğimiz yıl çıkardı.

Daha önce, Madonna, Lousie Attaque, David Bowie, No Doubt, ve Norah Jones ile çalışmış olan Grammy-adayı ve ödüllü, prodüktorlerin işbirligi ile yaratılan albüm, Global Rhythm Magazine (Global Ritim Dergisi) tarafından Yılının En İyi 10 Albümünden biri seçildi.

Söz yazarlığına ve beste yaratmaya 5 yaşında başlayan Sinem’in ödülleri arasında 2008 Billboard World Music Award, (2008 Dünya Müzik Ödülü), 2008 UK Songwriting Award, (2008 İngiltere Besteci Ödülü), 2008 Mountain Stage New Song Contest Finalist, (2008 Mountain Stage Yeni Şarkı Yarışması Finalistliği), 2007 Lennon Award, (2007 Lennon Ödülü), 2007 International Songwriting Competition Finalist, (2007 Uluslararası Beste Yarışması Finalistliği), 2007 Australian Songwriting Award (International Category), (2007 Avustralya Besteci Uluslararası Katagori Ödülü) ve de Dünya Müzikleri kategorisinde, 15,000 yarışmacı arasından seçildiği *Grand Prize* in the 2006 International John Lennon Songwriting Competition, (2006 Uluslararası John Lennon Beste Yarışması *Büyük Ödülü* layık görülmüştür!

Sinem, hem Avrupa, Puerto Rico, Amerika Birleşmiş Milletlerinde, hem de Türkiye’de, televizyon, radyo, dergi ve gazeteler tarafından ilgi ile karşılanıp birçok röportaj ve habere konu olmuştur.

iŞTE ONUNLA YAPILAN BİR RÖPORTAJ

Amerika'da 7 milyon hanede izlenen Indi Music TV yarışmasında son derece politik ve karalayıcı Yunan rakibine karşı ipi önde göğüsleyen Türkiye'nin gururu Sinem Saniye ile başarı öyküsünü konuştuk.

Merhaba Sinem Hanım öncelikle sizi tebrik ederiz...

Indi Music TV’nin yarışması hakkında kısa bir bigi verebilir misiniz?

"Indi Music TV, Amerika’da yaklaşık 7 milyon hanede izlenen ve her hafta yayınlanan bir müzik programı. Yılda 2 kez düzenlenleniyor ve her yarışma 12 hafta sürüyor. Yarışmada beğenilen kliplere oy veriliyor, en çok oy alanlar bir sonraki hafta yarışmada kalmaya hak kazanıyorlar. Yakın bir zamanda programın, 24 saat yayınlanan ve Amerika’da 96 milyon hanede izlenen bir program olması yönünde çalışmalar var. Daha fazla detay için web siteleri http://www.indimusictv.com

Binlerce şarkı arasından birinci oldunuz, kazanmayı bekliyor muydunuz? Bu kadar destek verilmesi sizi şaşırttı mı?

İlk katıldığım zaman çok sayıda müzik klibi yayınlanıyordu. Sonraki haftalarda klibimin sürekli yayınlanıyor olması beni gerçekten şaşırttı. Her hafta artık benim için son haftadır diye düşünürken hep bir sonraki haftaya ilerliyordum. Sonra Top 4’e kalarak finallere katılmaya hak kazandım ve yarışmanın birincisi seçildim.

Gerçekten böyle olacağını ummuyordum. En son “John Lennon Beste Yarışması”nı kazandığım zaman bana böyle destek verilmişti. Bu desteğin tekrar olması beni çok mutlu etti. Unutulmadığımı anladım. Bana destek veren herkese sonsuz teşekkür ederim.

Finalde rakibiniz son derece politik ve karalayıcı bir şarkı ile yarıştı. Bu sizde olumsuz bir etki ya da davranışa neden oldu mu?

Finalde o şarkı haricinde 2 şarkı ile daha yarıştım. En çok oy alan klipler benim ve yunanlı grubun klipleriydi. Sonuçta en fazla oya sahip olan klip benim klibim seçildi. Müzik yarışmasında siyaset arenasının yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bir de bu kadar büyük bir yarışmada böyle bir rakip ile başbaşa kalmam ne garip diye düşündüm, inanamadım.

Politikayla pek ilgim yok ve müzikte bulunmasını da hiç sevmem aslında. Şansıma ironik bir şekilde finalde bu şekilde yarıştım.Ama sonucun benim açımdan iyi bitmesine sevindim. Sadece kendim için değil, Türkiye için de kazanmış oldum. Bu arada politika konusunu kapatmadan önce, Yunanlılara karşı olmadığımı, her zaman barış ve kardeşliği desteklediğimi bir kez daha belirtmek istiyorum. Umarım bir daha politika amaçlı bir grup veya şarkıcı ile yarışmak durumunda kalmam.

Yarışmada birinci olduktan sonra genelde ne yönde tepkiler alıyorsunuz?

Yarışmada birinci olduktan sonra Indi Music TV beni studyolarina çağırarak bir takım çekim ve röportaj yaptı. Daha sonra da bir kutlama partisi yaptılar. Yapılan röportaj Amerika’da 7 milyon evde izlendi. Şu anda internette de yayınlanıyor. İzlemek isteyenler https://www.youtube.com/watch?v=zA3FZsBOqNo linkinden videoya ulaşabilirler.

Çekimler çok zevkli geçti. E-mail, Facebook ve Youtube’dan çok güzel, olumlu ve destek verici yorumlar aldım. Ara sıra Youtube’dan olumsuz yorumlar da geliyor ama bu olay herkese oluyor sanırım. (Beyonce ve Britney Spears gibi ünlülere bile)

Olumsuz yorumlara takılmıyorum. Çok sayıdaki olumlu mesajlar beni ilerdeki hedeflerimi gerçekleştirmek için güçlendiriyor.

Başka yarışmalara da katılmayı hedefliyor musunuz?

Genelde “bir daha katılmayacağım” diyorum kendime. Çünkü sonuç iyi çıkmazsa en azından üzülmem diye düşünüyorum. Ama daha sonra “neden olmasın?” diye diyorum. Sonuçta kaybedeceğim bir şey yok. Kazanma şansı olması çok heyecan verici ve sevindirici bir durum. Ayrıca imkanları da arttırıyor. İstersem de aynı yarışmaya tekrar katılabiliyorum. Çoğu sene birden fazla düzenlenebiliyor ve yarışmayı kazananlar bile tekrar katılabiliyor.

Örnek vermek gerekirse bir oyuncu birkaç kez Oscar kazanabiliyor, bir müzisyenin aynı albümü tekrar tekrar Grammy ödülü için aday gösterilebiliyor aday olma şansı için. Bu yüzden 2006 yılında kazandığım “John Lennon Beste Yarışması”na ileride tekrar katılmayı düşünüyorum. Bir yarışmaya katılmak heyecan verici ve eğlenceli oluyor.

Müzik kariyerinizi devam ettirirken planlarınız arasında Türkiye’ye gelmek de var mı?

Mutlaka. Aslında bu yarışmayı kazanmadan önce MTV Türkiye’de program müdürü Yalçın Birol’un sayesinde ilk kez bu şarkı ve video klip Türkiye’de yayınlandı ve ilgi toplamaya başladım. Ben başvurmadan eksik olmasın Yalçın Bey bana destek oldu ve ilgi gösterdi. Onun sayesinde Türkiye beni daha iyi tanımaya başladı. Bunun için 2010 yılının yaz aylarında Türkiye’de konser vermeyi planlıyorum. Konser detayları henüz belli değil ama haberdar olmak isteyenler e-mail listeme katılabilir ya da facebook sayfamı takip edebilirler.

Albümünüzü dinlemek veya satın almak isteyenler nerden alabilirler?

Amazon.com, CDbaby.com, ve iTunes 'da albümüm satılıyor. Aynı zamanda o sitelerden satın almadan da şarkıların bir kısmını dinleyebilirler.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ben de size çok teşekkür ederim.

*Fotoğraf: Julie Mardin

Band Bio: SONGWRITING AWARDS: 2009 Indi Music TV "Artist of the Season" 2008 Song of the Year (supporter of VH-1 Save the Music) Finalist 2008 Billboard World Song Contest Winner 2008 Mountain Stage NewSong Contest Finalist (NorthEast region) 2008 UK Songwriting Contest Finalist 2007 Lennon Award Winner 2006 *Grand Prize Winner* John Lennon Songwriting Competition 2005 International Songwriting Competition

SİNEM SANİYE 110
SİNEM SANİYE 138c_610
SİNEM SANİYE 33463910
SİNEM SANİYE Classn10
SİNEM SANİYE Sinem_10
SİNEM SANİYE Sinem_11
SİNEM SANİYE Sinem_12
SİNEM SANİYE Sinems10
Admin
Admin
Admin

https://muzicfe.yetkin-forum.com