MUVAFFAK FALAY / TROMPET

Aşağa gitmek

MUVAFFAK FALAY / TROMPET

Mesaj  Admin Bir Salı Mayıs 12, 2009 11:20 pm

Maffy Falay
trumpet


MUHTELİF KAYNAKLARDAN

Dizzy Gillespie 1956’da İzmirli Maffy Falay ile karşılaştığında, onun için 'Miles Davis ile boy ölçüşebilir' demişti. Falay, o zamandan bugüne Dexter Gordon, Stan Getz, Elvin Jones ve daha nice cazcıyla çaldı, Bill Evans, McCoy Tyner, Dizzy Gillespie gibi isimlerle dost oldu. Caz Festivali 2005’te ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü verildi Falay’a. Kendisine bu gece tenorda Engin Recepoğulları, trombonda Elvan Aracı, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Omdan eşlik ediyor.Nardis Jazz Club

28 Mayıs 2009, Perşembe 21.30
29 Mayıs 2009, Cuma 22.30
****

Born in 1930, Maffy Falay studied trumpet and piano for seven years at the Ankara Music Conservatory. In 1956, Falay led the dynamic band which greeted the Dizzy Gillespie Orchestra in Ankara airport. Soon after this performance, an article in an American jazz magazine stated: "Dizzy Gillespie, on a bop tour of the Middle East for the State Department, wires that he has discovered a terrific new trumpet player. Diz says he's as good as Eldridge or Miles Davis. He's currently at the Intime Casino, Ankara, Turkey. His name is Muvaffak Falay."

(devamı)
http://www.goldenhorn.com/display.php4?content=artists&page=maffy_falay.html
****

Dizzy Gillespie 60’lı yıllarda bir gazete demecinde şöyle der ; ‘Ortadoğu turnesi sırasında fantastik bir trompetçiyle tanıştım Miles Davis kadar iyi…Bu kişi Muvaffak Falay ‘dır nam-ı değer Maffy Falay…
(devamı)
http://45devir.net/muvaffak-maffy-falay

****
Maffy nihayet evinde

Çocukluğu İzmir'de geçen Muvaffak 'Maffy' Falay, Türkiye konserlerinden büyük keyif aldığını söylüyor. Falay'a konserde davulcu Mehmet Robert İkiz eşlik edecek .

Büyük ustalarla çalışmış olan caz trompetçisi 'Maffy' Falay, memleketi İzmir'de ilk kez bir konser veriyor. Maffy, İzmir Caz Festivali'nin bugünkü açılışında çalacak.

(devamı)

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=109723

****

70 yıllık müzik kariyerinde Quincy Jones, Dizzy Gillespie gibi dünyaca ünlü isimlerle çalışan Maffy, yaşamını sürdürdüğü İsveç'te ünlü saksafoncu Bengt Rosengren ile Stockholm'de Orient restoranda hayranlarının karşısına çıkıyor.

1930 yılında İzmir'de Yugoslavya göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Maffy, 3 yaşında tek parmak piyano çalmasını öğrendi. 1984 ve 1993 yılında çıkardığı iki albümü bulunan Maffy, modern cazın başlangıcı kabul edilen bebop ve hard bop akımlarında çaldı.

Dünyaca tanınan Maffy, ancak 1994 yılındaki 1. Caz Festivali ile Türk caz severlerle buluşma fırsatı buldu. İstanbul'da kendisini 5 bin kişinin izlediği bu konserin bandı, ABD'de albüm olarak piyasaya sürüldü. Bazı Türk müzisyenlerini İsveç'e davet eden Maffy, bu isimlerden Okay Temiz ile "Sevda" isimli orkestrayı kurarak yıllarca beraber çalıştı.

Nasuhi ve Ahmet Ertegün kardeşlerin sahibi olduğu, Amerika'nın en büyük plak firması Atlantic Records tarafından Amerika'ya davet edildiğini belirten Maffy, firmanın o dönemki genel müdürü Arif Mardin'in, kendisini Amerika'da kalmaya ikna etmeye çalıştığını söyledi. Maffy, "Amerika'da kalsaydım, bugün başka yerlerde olabilirdim. Fakat Amerika'yı hiç sevmedim. Orada kalsam mutlu olamazdım" dedi.

Kendisi için "Bir Türk trompetçi ile tanıştım ve beraber çaldık. Bu trompetçi Miles Davis'le bile boy ölçüşebilir" yorumunda bulunan dünyanın ünlü cazcılarından Dizzy Gillespie ile ismi konusunda bir anısı bulunduğunu söyleyen Muvaffak Falay, şimdi sadece Maffy adını kullandığını kaydetti. 12. İstanbul Caz Festivali'nde "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü alan Maffy, ardından bir trompetçi yetiştiremediği için üzüldüğünü belirterek ölene kadar müzikle uğraşacağını söyledi.

METİN ALTINIŞIK - STOCKHOLM


[img][/img]
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz