HENRYK SZERYNG

Aşağa gitmek

HENRYK SZERYNG

Mesaj  Admin Bir Cuma Mayıs 01, 2015 11:44 am


Henryk Szeryng (22 Eylül 1918- 8 Mart 1988), Polonyalı keman virtüözü.
Polonya Żelazowa Wola'da, varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Henryk, 5 yaşındayken annesiyle piyano ve armoni derslerine katıldı. 7 yaşında da Maurice Frenkel'le keman derslerine başladı. Berlin'de 1929-1932 seneleri arasında Carl Flesch'le çalıştıktan sonra, çalışmalarına Jacques Thibaud'la konservatuarda devam etmek için Paris'e gitti ve 1937'de birinci olarak mezun oldu.


6 Ocak 1933'te solist olarak ilk konserini Romanyalı George Georgescu'nun yönettiği Varşova Flarmoni Orkestrası ile Brahms'ın keman konçertosunu çalarak verdi.1933'ten 1939'a kadar Nadia Boulanger ile Paris'te kompozisyon çalıştı, II. Dünya Savaşı boyunca sürgünde Polonya hükümeti için bir tercüman olarak çalıştı. Szeryng 7 dili akıcı bir şekilde konuşabiliyordu. Tüm dünyada müttefik askerler için konserler verdi. Bu amaç için Mexico City'de verdiği bir konserde, oradaki üniversitenin yaylı çalgılar dalını yönetmesi için kendisine yapılan teklifi kabul etti.

1946'da Meksika vatandaşı oldu. Szeryng, 1954'te konser kariyerine devam etmeden önce, dikkatini öğretmenliğe verdi. New York'taki ilk konserinde büyük övgüler aldı ve dinlenmek için gezmeye çok zaman ayırdı. Kassel'de hayatı son buldu.


Szeryng, Bach'ın keman için yazdığı solo sonat ve partitaları, Beethoven ve Brahms'ın çeşitli sonatlarını, piyanist Arthur Rubinstein'la kaydetti.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz