ABDÜLMECİT’İN OPERA MERAKI

Aşağa gitmek

ABDÜLMECİT’İN OPERA MERAKI

Mesaj  Admin Bir Çarş. Ekim 22, 2014 4:50 pmSarayda çocukluğundan beri batı müziği işiten ve padişah olduktan sonra bu yeni zevke yakınlık gösteren Abdülmecit, Guiseppe Donizetti ile müzik meselelerini konuşurken sarayda müzikli temsiller verilmesini, bunun için de Saray Muzıka Heyeti’nden seçilecek Türk gençlerinin yetiştirilmesini istedi. Bu emir doğrultusunda Donizetti, bandodan sonra orkestrayı kurmuş aynı zamanda Muzıka-i Humayun gençlerinden bir de koro yetiştirmişti.
Bir müddet sonra sarayda Abdülmecit’e müzikli temsiller gösterildi. Bu temsillerin, Donizetti’nin Dolgi’ye yazdığı gibi sadece okul operetleri ile kalmadığını, belli başlı operaların oynandığını 1848’de sarayda konser veren Belçika’lı kemancı Henri Wieuxtemps’in anılarından öğreniyoruz…
“Pek aziz dostum,
Evvelce okullarda oynanmış olan şu küçük operetlerin partisyonları olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
La Prova dell’accademia (konserin son provası)
Il piccolo compositore di musica (küçük besteci)
Il piccolo vırtıosi ambulanti (gezici küçük çalgılar)
Il Ciovedi grasso (büyük perhizden önceki son perşembe)
Un buon cuore scuso moltı difetti (iyi bir kalp her zaman birçok yanlışları bağışlar)… Türk öğrencilerimin şimdi İtalyanca şarkılar söylediklerini oğlum size söylemiş olacaktır. Sultan birkaç operet görmek istiyor…”
(yukarıda yazılan bu mektup, Donizetti’nin Bergam kasabasındaki eski dostu Dolgi’ye yazdığı Ocak 1846 tarihli mektuptur)
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz