MUZIKA – İ HUMAYUN’UN İLK YILLARI

Aşağa gitmek

MUZIKA – İ HUMAYUN’UN İLK YILLARI

Mesaj  Admin Bir Çarş. Ekim 22, 2014 4:48 pmBugün elimizde Muzıka-i Humayun’un ilk yıllardaki işlevine, çalışmalarına ilişkin ip uçları edinmemizi sağlayan yalnızca bir takım anektodlar vardır. Bu anektodlardan Muzıka’nın Osmanlı tarafından ilgi ve beğeniyle karşılandığı, bir prestij unsuru olarak algılandığını söylemek mümkündür. Muzıka-i Humayun, Giuseppe Donizetti’nin şefliğinde, 19 Nisan 1829 yılında İstanbul’da Rami Kışlasında bir bayram töreninde konser Verdi. Vals, mazurka, polka gibi parçaların yanı sıra operalardan düzenlenen seçme parçalar çaldı.
Aralık 1829 günü padişah avlanmak için vapurla Çekmece’ye gitmişti. “vapur baş taraftan Zat-ı Şahane (padişah) için mürettep (düzenlenmiş)olan muzıka ahenk ederek” Sarayburnu’na gitmiş, Topkapı Sarayı’ndan çıkıp gelen Padişah’ı almıştır. Padişah yemeği vapurda yemiş, sonra Muzıka sanatçılarından clarinet soloları dinlemiştir. Çekmece’ye varılınca Padişah Ayan Konağı’na (halkı idare etmek için hükümetçe atanmış kimsenin oturduğu ev) inmiş, yüze yakın kişiden oluşan muzıka takımı ve süvari ağaları başka evlerde misafir edilmişlerdir. Avdan sonra akşam ve yatsı nöbetlerinde Muzıka çalmış, kasabanın kadınları toplanıp çoksesli müzik dinlemişlerdir.
Bandolar teşkilatı genişledikten sonra, 14 Mayıs 1847 yılında İkinci Topçu Alayı Muzıka Takımı tarafından İstanbul’da verilmiş olan konsere ait programda Flotov, Verdi, Rossini, Donizetti gibi tanınmımş bestecilerin eserleri arasında “Sultan Mahmud-ı Sanı’nın Nedimi Ahmet Ağa’nın Marşı” çalınmıştır. Buradan anlıyoruz ki ilk bandomuzun Türk Öğretmeni Ahmet Ağa, aynı zamanda batı usulünde eser vermiş olan ilk bestecimizdir.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz