MARIA MAKSAKOVA

Aşağa gitmek

MARIA MAKSAKOVA

Mesaj  Admin Bir Salı Şub. 28, 2012 1:36 pm

MARIA MAKSAKOVABirth name:Maria Petrovna Maksakova
Born: 24 July 1977 (age 34) Munich, Germany
Origin: Russian/German
Genres:Opera
Occupations: Opera singer (mezzo-soprano) TV presenter film actress model
Instruments: vocals piano
Years active:2000–present
Website: www.maksakova.com


Maria Petrovna Maksakova, Junior (Мари′я Петро′вна Макса′кова-мла′дшая, born July 24, 1977, Munich, Germany) is a Russian opera singer, a guest soloist with Bolshoi Theater (since 2003), soloist with Moscow’s Helikon-Opera (since 2006) and Mariinsky Opera Company (2011). She is the daughter of actress Lyudmila Maksakova and grand-daughter of Maria Petrovna Maksakova, Sr., a renown Russian and Soviet opera singer. Maria Maksakova is the laureate of several prestigious events (including the Moscow International Opera Festival in 2000 and the II Obraztsova International Competition in 2002). Her extensive chamber repertoire includes works by Schumann, Schubert, Tchaikovsky, Rakhmaninov, Rimsky-Korsakov.

Maria Petrovna Maksakova was born in Munich, a daughter of the Soviet actress Lyudmila Maksakova and the Prague-born German businessman Peter Igenbergs, a son of the Soviet emigres. Maria spent her childhood at the village of Snegiri, outside Moscow, where Bolshoi Theatre soloists and many famous musicians had their summer dachas. She began studying music from the age of three and aged six enrolled at the piano department of the Moscow Conservatory's Central Music School where her teacher was the famous opera singer Natalia Schpiller. As a student she went to Italy to study under Katya Ricciarelli and, on completing her studies there, made her debut at the Parma Opera House. Her other tutors were Mivako Matsumoto, Gianfranco Pastine and Zurab Sotkilava. With the latted Maria toured the Ukraine and Russia. In 1995 she graduated from the School with honours and at the age of fifteen decided to embark upon the career of a singer, joining the Russian Gnesin Academy of Music, the class of professor Margarita Miglau, a former Bolshoi Theatre soloist. In 1996 she enrolled into the Moscow State Law Academy which she graduated in 2002.

In 2000 Maria Maksakovas took part in the Moscow Opera Festival and won the Best Debut prize for her interpretation of the part of Rosina in Il Barbiere di Siviglia. The same year Evgeny Kolobov invited her to the Moscow Novaya Opera Theatre where (in 2000-2006) she sang Ophelia (Hamlet by Ambroise Thomas), Snegurochka (The Snow Maiden by Rimsky-Korsakov), Linda di Chamounix (Bravissimo, Gaetano Donizetti divertimento), Kseniya (Boris Godunov by Musorgsky), Zinaida (First Love by Andrei Golovin), Leila (Les Pecheurs de Perles by Georges Bizet), among others.

In 2002 Maksakova was among the Yelena Obraztsova Young opera singers competition's winners and a year later she joined the Bolshoi as a guest soloist, appearing as Oscar (Un ballo in maschera by Giuseppe Verdi) and Musetta (La Boheme by Giacomo Puccini).[4] In 2006 she joined the Moscows Helikon-Opera and there appeared as The Princess in Antonín Dvořák's The Mermaid, Rosina in II Barbiere di Siviglia, Susanna in Mozart's Le nozze di Figaro and others.

In 2011 Maksakova joined the Mariinsky Opera Company where she sings Dorabella (Cosi fan tutte), Cherubino (Le nozze di Figaro), Frugola (Il tabarro) and The Composer (Ariadne auf Naxos).

Maria Maksakova is a popular TV presenter, co-host (from January 2010) of the Romantika Romansa series on the Russian Kultura TV.[5] She appeared in several films (including The Barber of Siberia by Nikita Mikhalkov), and worked as a model. In 2002 Lancome selected her for their projects in Russia.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Salı Şub. 28, 2012 1:42 pm

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Salı Şub. 28, 2012 1:50 pmMari Petrovna Maksakova, St. Petersburg’un ve Rusya’nın en eski operası olan Marinski’nin solist mezzosopranosudur. Genç yaşına karşın ününü doruğa taşımış ender opera sanatçılarından biridir. Rusya Federasyonu’nun dışında birçok ülkede ünü yaygındır. Özelliklerinden biri de, sinema oyuncusu oluşudur. Artıları var. Putin’in partisinden Dağıstan milletvekilidir. Ayrıca Rusya Kültür Kanalı’nın sunucusudur. Annesi Ludmila Maksakova Alman asıllı Peter Igenbergs’in evliliğinden dünyaya gelmiştir. Maria Maksakova’nın çocukluğu Moskova’nın Snegiri köyünde ve Bolşoy Tiyatrosu’nun daçalarında geçti. Çünkü annesi Ludmila ve anneannesi Bolşoy Operası solist sanatçılarındandı.

Maria müzik eğitimine 3 yaşında Moskova Konservatuvarı’na bağlı Merkez Müzik Okulu Piyano Bölümü’nde başladı. On beş yaşında Rusya Gnesin Müzik Akademisi’ne girdi. Ardından İtalya ve İngiltere’de de müzik akademilerinde eğitim aldı. Rossini’nin “Sevil Berberi” operasındaki Rosina rolündeki başarısıyla 2000 yılında Moskova Opera Festivali’nde büyük ödülü kazandı. Maksakova, 2011’de St. Petersburg’taki dünyaca ünlü Mariinskiy Opera’sında pek çok ünlü yapıtlarda solist olarak olağanüstü gösterimler sergiledi.

Sanatçı ve politik kimliği Rusya’nın dış ilişkilerine renkli ve nitelikli boyutlar katmaktadır. Şimdiki Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in eşi Svetlana Medvedeva’nın himayesinde İtalya’nın Milano kentinde gerçekleşen Rus Haftası’nda Mariinskiy Opera solisti olarak konser vermiştir. Sinema alanında da çalışmalar yapan Maksakova, ünlü Rus yönetmen Nikita Mihalkov’un yönettiği “Sibirya Berberi” adlı filmde rol aldı.

Anneannesi Bolşoy Operası’nın prima donnası olarak bilinen aynı adı taşıyan Maria Maksakova’dır. Kalıtımsal olarak annesi, anneannesi ve kendisi mezzosopranodur. Anneanne Maria Maksakova, 1935 yılında Cumhurbaşkanı ****** tarafından Bolşoy’dan bir grup sanatçı ile birlikte Türkiye’ye davet edilir. Bu sanatçılar arasında ünlü besteci Dmitri Şostakoviç, henüz 26 yaşındadır. Daha sonra dünyanın saygın bestecilerinden biri olur. Leningrad’ın 2. Dünya Savaşı’nda 900 gün kuşatma altında kalmasını anlattığı Leningrad Senfonisi’ni besteler. Bu yapıtla dönemin en büyük ödülü Stalin Ödülü’nü alır. 20. yüzyılın dünyaca ünlü keman virtüözlerinden Fyodoroviç Oystrah da, o grupla Türkiye’ye gelenler arasındadır. Bolşoy Topluluğu Ankara, İzmir ve İstanbul’da turne yapar.

Bolşoy Tiyatrosu, ilk konserlerini 17 Nisan 1935’te Ankara Halkevi’nde verir. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ******, Başbakan İsmet İnönü, bakanlar ve milletvekillerinin de katılımıyla kalabalık bir izleyici topluluğu vardır.

Ankara’daki gösterimlerin bitiminde ****** konukların onuruna balo düzenler. Sanatçılara üzerinde kendi resimlerinin ve ******’ün imzası olan altın tabakalar armağan eder. Mezzo Soprano Maria Petrovna Maksakova konserde Fransız besteci Georges Bizet’nin “Carmen” operasından Habenera prelüdünü seslendirmiştir.

Anneannesi gibi Maria Maksakova da, ülkemize gelecek ve İstanbul’da 28 Şubat Salı günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Şef İslam Manafov yönetimindeki orkestra eşliğinde bir şan konseri verecek. Kısa da olsa programından söz edeyim. Mozart, Rossini, Bizet, Şostakoviç’in besteleri ve Rus Romanslarını seslendirecek. Maksakova, bu konserden önce ilk kez 23 Şubat Perşembe günü saat 15:00’te Ulusal Kanal’da Hayati Asılyazıcı’nın “Sahne Sanatları” adlı programında Türk izleyicisi ile buluşacak.

HAYATİ ASLILYAZICI
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz