CLARA HASKIL

Aşağa gitmek

CLARA HASKIL

Mesaj  Admin Bir C.tesi Kas. 27, 2010 7:52 pm

CLARA HASKIL


Clara Haskil (7 January, 1895 - 7 December, 1960) was a Jewish Romanian classical pianist, renowned as an interpreter of the classical and early romantic repertoire.

Haskil was particularly noted for her performances and recordings of Mozart. Many considered her the foremost interpreter of Mozart in her time. She was also noted as a superb interpreter of Beethoven, Schumann, and Scarlatti.


ParisHaskil was born into a Sephardic Jewish family in Bucharest, Romania and studied in Vienna under Richard Robert (whose memorable pupils also included Rudolf Serkin and George Szell) and briefly with Ferruccio Busoni. She later moved to Paris, where she started studying with Gabriel Fauré's pupil Joseph Morpain, whom she always credited as one of her greatest influences. The same year she entered the Paris Conservatoire, officially to study with Alfred Cortot although most of her instruction came from Lazare Lévy and Mme Giraud-Letarse, and graduated at age 15 with a Premier Prix. She also graduated with a Premier Prix in violin. Upon graduating, Haskil began to tour Europe, though her career was cut short by one of the numerous physical ailments she suffered throughout her life. In 1913 she was fitted with a plaster cast in an attempt to halt the progression of scoliosis. Frequent illnesses, combined with extreme stage fright that appeared in 1920, kept her from critical or financial success. Most of her life was spent in abject poverty. It was not until after World War II, during a series of concerts in the Netherlands in 1949, that she began to win acclaim.

As a pianist, her playing was marked by a purity of tone and phrasing that may have come from her skill as a violinist. Transparency and sensitive inspiration were other hallmarks of her style.

Well regarded as a chamber musician, Haskil collaborated with such famed musicians as George Enescu, Eugène Ysaÿe, Pablo Casals, Joseph Szigeti, Géza Anda, Isaac Stern and Arthur Grumiaux, with whom she played her last concert. While renowned primarily as a violinist, Grumiaux was also a fine pianist, and he and Haskil would sometimes swap instruments.

She played as a soloist under the baton of such conductors as Ansermet, Barbirolli, Baumgartner, Beecham, Boult, Celibidache, Cluytens, Fricsay, Giulini, Inghelbrecht, Jochum, Karajan, Kempe, Klemperer, Kubelík, Markevitch, Monteux, Münch, Paray, Rosbaud, Sawallisch, Solti, Stokowski, Szell, among many others. One of her most prominent performances as a soloist with an orchestra is recording of Mozart's Piano Concertos Nos. 20 and 24 in November 1960 with Orchestre des Concerts Lamoureux conducted by Igor Markevitch (issued on CD by Philips Classics under No. 464 718-2); this recording features an unusually slow, pensive performance of K466's part III and a very subtle, highly lyrical and yet, in some way, vigorous playing of K491's part II.

Haskil died from injuries received through a fall at a Brussels train station. She was to play a concert with Arthur Grumiaux the following day.

An esteemed friend of Haskil, Charles Chaplin, described her talent by saying "In my lifetime I have met three geniuses; Professor Einstein, Winston Churchill, and Clara Haskil. I am not a trained musician but I can only say that her touch was exquisite, her expression wonderful, and her technique extraordinary." (Swiss Radio interview, 19 April 1961.)
Prix Clara Haskil
The Clara Haskil International Piano Competition is held biannually in her memory. The brochure reads: "The Clara Haskil Competition was founded in 1963 to honour and perpetuate the memory of the incomparable Swiss pianist, of Romanian origin, who was born in Bucharest in 1895. It takes place every two years in Vevey, Switzerland, where Clara Haskil resided from 1942 until her death in Brussels in 1960. A street in Vevey bears her name. The Competition welcomes young pianists from all over the world, who pursue the musical ideal that is inspired by Clara Haskil and which will always remain exemplary."

***

Clara Haskil
Haskil anne ve Sefarad Yahudileri yetiştiriliyor teyzesi (annesinin kız kardeşi) on sekiz yaşındayken Bükreş Konservatuvarı'nda piyano bir birincilik ödülü kazanmış, ama yirmi tüberküloz öldü. Çok Clara, üç müzikal kızlarından biri, tüm hayatını sağlığın yaşadı. kulak tarafından geri oynayabilir A precociously yetenekli çocuk onun kız kardeşi oynayan duymuştu işleri, Clara 1899 yılında üç yaşındayken annesi onu ilk piyano dersi aldı. Babası iki yıl sonra altı yaşında ve aynı yıl öldü, o Bükreş Konservatuarı'na girdi. Bir yıl sonra, genç çocuk o yüzden onun hakkında bir makale yayımladı etkilendim kim piyanist Anton Kapı oynadı amcası Avram Moscuna tarafından Viyana'ya götürüldü sadece yedi yaşında. Haskil Richard Robert (Rudolf Serkin ve George Szell öğretmen) ile çalışmaya başladı ve Roberts 'evde çok vaktini geçirdi. Büyük bir K. 488 onu halka ilk sekiz yaşındaki oynanan Mozart'ın Piyano Konçertosu anda ikinci bir piyano eşliğinde. o Robert ile üç yıl geçirmişti sonra Haskil amcası o çalışma için Paris Konservatuvarı gitmesi gerektiğine karar verdi. oldu zaten sahip yedi yaşındayken annesi ve kız kardeşleri sökülüp, o nedenle, Roberts ile mutlu bir dönemden sonra, şimdi de onları terk etmek zorunda kaldı.

o 1907 yılında Alfred Cortot ile çalışmalara başlamadan önce onu aşırı gençlik Belki nedeniyle Haskil Konservatuarı'nda ilköğretim sınıfı iki yıl katlanmak zorunda kaldı. Şu anda Cortot çok yoğun bir kariyerim oldu ve Konservatuarı'nda nadiren, bu yüzden çok Haskil's Ders Lazare Lévy veya Madame Giraud-Letarse geldi. onbeş Haskil yaşındayken jüri Gabriel Fauré, Moritz Moszkowski, Raoul Pugno ve Ricardo Vines dahil Konservatuarı'nın premier prix aldı. Ertesi yıl, ve Viyana, Paris, Bükreş ve Milan konserler verdi Zürih verdiği için bir konser Ferruccio Busoni katıldı. Haskil çok onunla çalışmaya davet etti onu etkiledi Bach'ın şakon ve onu oynarken onun düzenleme oynamıştı. Ancak Clara gençlik nedeniyle annesi ve amcası, bu fikrine karşı bu yüzden büyük adam ile çalıştı asla Haskil yaşam boyu pişman edildi.

Haskil, ancak Avrupa'da başarılı konserler vermeye devam etti 1913 onun sağlığı ile skolyoz başlangıcı, omurganın bir eğrilik başarısız başladı. Dedi, ama bu süre boyunca o sadece nadiren piyano oynayabilir hastanede dört yıl geçirmek zorunda kaldı İsviçre'de recuperating bir süre sonra, onun kariyer devam etmek için Paris'e döndü. O Avrupa'da konserler nispeten daha az sayıda vermeye devam etti ve o Aeolian Hall'da bir konser ile Amerika'da ilk kez sahne aldı Boston biraz daha görünüşe ardından 1924 kadar değildi. İki yıl sonra İngiliz debut Halle Orkestrası ve Hamilton Harty ve o geri Amerika'da Schumann Piyano Konçertosu Op çalıyordu 1926 sonunda Manchester yapıldı. Philadelphia Orkestrası ve Leopold Stokowski ile 54.

1927 YTL Haskil amcası ile Paris'te bir apartman dairesinde yaşıyordu. O, Avrupa turu devam etti ama 1934 Haskil yılında dayısının ölümünden sonra oldu, hayatında ilk kez, kendi başına. Onu kemancı kardeş Jeanne yeni kurulan Orchestre National de la Radiodiffusion Française bir üyesiydi ve Clara sık sık bu orkestra ile oynanır; onlar B düz Op Brahms'ın Piyano Konçertosu No 2 yapıldığında. 83 o görünüşte iki gün içinde işini öğrenip. Birçok hikaye onun olağanüstü deşifre yeteneklerini bol: Zaten bir çocuk olarak o duyabiliyordu ve de herhangi bir tuşa içine devrik olarak müzik oynatmak kaydetti. o Hermann Scherchen K. 595 B düz Mozart'ın Piyano Konçertosu oynamak nedeniyle iken, K. 466 için orkestra parçaları yanlışlıkla Haskil iki yıl oynadığı yoktu bir eser gönderildi. Bu sadece prova, performans öncesi akşam keşfedildi, ama Haskil K. 466 mükemmel oynadı.

Haskil çok zengin patronları tarafından desteklenen olmaktan şanslı olduğunu, ve bu birinin evinde olduğunu, arkadaş diye ayrılmış oldu kiminle Dinu Lipatti araya geldi Princesse de Polignac. 1940 ile bu Haskil Nazi işgalinden önce Fransa'ya kaçmak zorunda kaldı belirgin oldu. Kız kardeşi ve Marsilya'ya Orchestre National de la Radiodiffusion Française bazı üyeleri ile seyahat ve Kontes Pastré kaldı, ama burada Haskil şiddetli baş ağrısı ve onu görme ile ilgili sorunlar yaşamaya başladı. 1942 Mayıs ayında kendisi ve optik sinir kaldırılmış bir tümör vardı, birkaç ay sonra ve kız kardeşi Clara 1949 yılında vatandaşlık aldı İsviçre'ye kaçmayı başardı. Dünya Savaşı aşkın, Haskil Paris'e döndü ve kısa süre sonra Aralık 1946 yılında (yanlışlıkla bazı kaynaklarda yer almamakla 1951 gibi) o ağırlıklı Scarlatti sonatları ve BBC için Wigmore Hall ve altı kısa yayınları bir resital verdi nerede Londra'ya gitti , ama o da Beethoven'ın Piyano Sonatı Op oynadı. 111, Haydn, Mendelssohn ve Bach G minor İngilizce Suite dahil bazı.

Bu konser ve radyo yayınları bir dizi Hollandalı bir menejer tarafından Hollanda'da düzenlenen olduğu 1949 yılında oldu ve bu cömertlik güvenmek zorunda kalmadan 1950'lerin başında tarafından ona konser işten kendini destek verebilecek ölçüde Haskil ünü oluşturulmasına yardım etti hamileri olan. 1950'li yıllarda o dünyanın en büyük orkestraları ve iletkenler Avrupa ve Amerika'da hem de günün en iyi oda müzisyenlerinden bazıları ile birlikte oynadı. Özellikle başarılı ortaklığın kemancı Arthur Grumiaux ile oldu. Ün Haskil geç geldi ve o bu kez geç ellili onu orta zaten vardı. Onu kötü sağlık o ve ağrı genellikle, ve bu onu skolyoz o geç 1957 yılında sözleşmeli ve ciddi bir kalp rahatsızlığı ile onun sol şiddetli pnömoni tarafından bileşik olduğu anlamına geliyordu. 1960 Aralık ayında Haskil Paris ve Grumiaux ile bir resital veren bir kaç gün sonra başka bir konser için Brüksel'e gitti oldu. Ancak, o ve onun tökezledi tren istasyonuna geldiklerinde merdiven bir uçuş düştü. o hastaneye götürüldü rağmen, bir operasyon başarısız oldu ve o 7 Aralık 1960 tarihinde öldü.

Son derece ayrılmış ve utangaç kişi, Haskil Romantik virtüözü antitezi idi. Onu repertuar Mozart, Schumann ve Beethoven etrafında dayanıyordu, ama o da Scarlatti ve Debussy ve Ravel tarafından belirli işlerde çok başarılı. Işleri C düz B Schubert'in Piyano Sonatı D. 960 ve Beethoven'in Piyano Sonatı minör Op gibi büyük hikmet gerektiren. 111 de Haskil ultra-ince duyarlılıklarını uygun idi. Hayatının ses kayıt tarihinin yayılmış olsa da, Haskil ve 1950'li yıllarda ona şöhret yüksekliği kadar birçok diskler vermedi seyirci önünde sinir rağmen, o kamu mikrofon için iskambil oynamaya tercih etti.

Haskil en erken kalan kayıt 1920'lerin sonunda yapıldı ve Liszt'in étude de konser La Leggierezza biridir. kardeşi göre, Clara bu rekoru vardı ki kendi hesabına yapılan 1936 dan aslında tarih içinde olabilir. Son birkaç bar eksik olmasına rağmen, hafiflik, incelik, ustalık ve hız onun kombinasyonu için bu étude en olağanüstü kaydedilen performanslarından biridir. Benzer özel kayıtları ve Liszt'in étude de konser Gnomenreigen ve mevcut Ferdinand David bir keman çalışma Liszt tarafından piyano için düzenlenmiş.

Haskil ilk ticari diskler 1934 yılında Polydor için Paris'te yapıldı. Pescetti ve Soler ile iki nadiren duyulur Onsekizinci yüzyıl sonatları F minor Haydn Varyasyonları ile birlikte kaydedildi. Dört yıl sonra Paris'te Haskil Schumann'ın Abegg Varyasyonları Op, iki taraf kaydetti. 1. o 1946 yılında Londra'da iken Haskil sonraki kayıt oturumu gerçekleşti; değil sadece Decca şirketi için ilk kayıt oldu, ilk konçertosu kayıt öyleydi. O G majör Op Beethoven'ın Piyano Konçertosu No 4 idi. piyanist ve Busoni öğrenci Carlo Zecchi tarafından yapılan Londra Filarmoni Orkestrası ile 58. O Haskil rahat mükemmel görünüyor üstün bir performans, güzel sıvı ve kontrol vardır. Dört ay sonra Schumann'ın Waldszenen Op kaydetti. Decca için 82. Eylül ve Westminster etiket üzerinde verilen üç plak için 1950 Haskil kayıtlı malzemenin Ekim ayında. Bunlardan biri, on Scarlatti sonatları bir resital, gramofon klasik ve diğer kayıtları her zaman karşılaştırıldığında olanıdır. Diğer iki LPs Beethoven'ın Piyano Konçertosu No 3 Op kayıtları alındı. 37, ve Mozart'ın Piyano Konçertolar K. 459 ve Henry Swoboda tarafından yürütülen Winterthur Senfoni Orkestrası ile K. 466.

1950 yılında Haskil F Brahms'ın Piyano Beşlisi ve Konser Salonu etiket minör Op için bir kayıt yaptı. İlk kemancı de Mozart ve Busoni ve Haskil ile yayınlarından kayıt hayatta görünür Winterthur Quartet ile 34.

O Haskil 1995 yılında oniki kompakt diskler çıkarılan 1960 1951 arası Philips ve bu kayıtlar için kayıt yapmaya başladı 1951 yılında oldu. konçerto repertuar onu Schumann Piyano Konçertosu Op Of. 1951 54 Ekim ve 1960 yılı Kasım, o ölmeden önce bir ay içinde yapılan kayıtlar vardır, üstünlük. Bu son oturumda bir şiirsel Piyano Konçertosu No 2 Op gelmek kadar. Chopin ve Piyano Konçertolar K. 466 ve 491 K. Mozart tarafından 21. Haskil's Chopin iffetli ve denetlenir; o arkadaşı Alfred Cortot yazılan orkestra düzenlemesi kullanmayı seçti bile onun koluna kalbinin giymez.

Haskil da titiz ve zarif olan Deutsche Grammophon ve ona Mozart Piyano Konçertolar K. 459 ve K. 595 Ferenc Fricsay ile kaydedildi. Ayrıca, Deutsche Grammophon Haskil kaydedildi Rudolf Baumgartner ile Piyano Konçertosu K. 415, artı bir sonat ve Mozart'ın bazı farklılıklar.

Haskil çoğu canlı performanslar CD'de ortaya çıktı. , Music & Arts tarafından yayınlanan en iyilerinden biri olan Haskil Beethoven'in son Piyano Sonatı Op çalış 1953'de Ludwigsburg Festivali'nde bir resital olduğunu. 111 ve E Bach'ın Toccata BWV 914 bazı Scarlatti sonatları, Debussy ve Ravel'in études Sonatine ek olarak küçük. Program çeşitli eserlerinde Haskil iyi bir genel izlenim veriyor. 1956 Besançon Festivali'nde bir resital Schumann'ın Kinderszenen Op içerir. A D. 845 ve E Beethoven'ın Piyano Sonatı düz Op minor 15, Schubert'in Piyano Sonatı. 31 No 3; ederken yeniden gönderilmesini Music & Arts tarafından küçük D Charles Munch tarafından yapılan Boston Senfoni Orkestrası eşliğinde Beethoven'ın Piyano Konçertosu No 3, ve Mozart'ın Konçerto Otto Klemperer ve Köln ile K. 466 ve Mozart'ın piyano konçertoları üç içerir Gürzenich Orkestrası.

Plak şirketi Tahra Haskil iki yakışıklı iki disk setleri, bol resimli ve açıklamalı üretti. İlk, Hommage à Clara Haskil et Dinu Lipatti Liszt'in La Leggierezza ve Brahms, Scriabin ve Rahmaninov, genellikle Haskil ile ilişkili değildir bestecilerin eserlerini içeren iki sanatçılar tarafından özel ve yayın kayıtları oluşur. İkinci set, Inédits Haskil, 1946 BBC yayın görünüşte gelen, Mozart ve Beethoven konçertoları ve bazı Scarlatti sonatları ve yayınları biridir. Aynı zamanda kapsamlı bir diskografi içerir. Tahra Avrupa radyo arşivlerinden Haskil malzeme yayın devam ediyor.

Fiziksel olarak zayıf, ancak güçlü bir sanatsal çekirdekli, Haskil adamış hayranlar büyük bir kitlesine sahip bu piyanistlerinden biri. O hem müzisyenler ve halk onu endears kendinden şüphe güvenlik açığı ile zarafet, sanat ve yüksek düzenin müzisyenliği birleştirir.