Lourdes Pérez

Aşağa gitmek

Lourdes Pérez

Mesaj  Admin Bir Ptsi Ağus. 23, 2010 3:46 pm

Lourdes PérezJennifer Davis , 2006 fotoğraf . Creative Commons Lisansı.
Genel bilgiler
Doğum adı Bernardita de Lourdes Pérez
Doğmuş 12 Şubat 1961 (1961/02/12) (Yaş 49)
San Sebastián, Porto Riko
Meslekler Şarkıcı, söz yazarı , besteci, şair
Enstrümanlar Vokal, gitar
Web sitesi http://www.lourdesperez.com

Lourdes Pérez (D. Bernardita de Lourdes Pérez 12 Şubat 1961 ) bir üretken Porto Rikolu çağdaş sanatçı kayıt, Söz yazarı, besteci, aranjör, şair, şarkıcı ve gitarist. Ayrıca biridir birkaç kadın décimistas ( yazar Decimaİspanyolca, şiir özel bir formu) . Pérez müzik - genelde duygulu dünya müzik türleri için karşılaştırmalar conjuring cante jonde , morna ve fado - From berabere onu jíbara ( Porto Rikolu dağ ) kökler ve bir toplumsal bilinç türün İspanyolca/ pan-Latin Amerika müzik olarak adlandırılan nueva Trova veya nueva Cancion .Yaşam ve İş
Pérez Hato Arriba doğdu San Sebastián, Porto Riko. birçok kişi tarafından " büyük Latin Amerikalı kadın vocalists "ve şarkı sözü yazarları arasında sayılan Lourdes Pérez sayısız efsane ve çeşitli sanatçılarla , Arjantinli şarkıcı dan duets sahne aldı Mercedes Sosa ve Meksika master decimista Guillermo Velazquez için Kanadalı pop sanatçısı Jane Siberry. Ona " yetenek dil aşmak için beğenilen ... onu achingly güzel kontralto Sesli , "diye teşvik etmeye çalışmalarını adadı insan hakları dünyanın her yerinde . Lourdes biri 1000 oyuncular dünyanın profilde olduğunu MusicHound World: Temel Albüm Rehberi (2000) ve o yer almaktadır ABD'de Latin ve Latinas Oxford Ansiklopedisi ( Oxford University Press, 2005).

Şarkılarının filmler, CD derlemeleri ve görünür iken Her diskografisi 7 CD'ler, tam uzunlukta film skoru, bir kısa film puanı, 2 modern dans puanları , tiyatro skor ve çok sayıda bireysel haraç içerir antolojiler. bir de bir konser Filistin mülteci kampı , ")" , bu daha sonra onu CD yayımlandı , Unadeekum ( Te llamo Ahmad Kaabour / Tawfeeq Zayad tarafından Arapça şarkı ona İspanyolca tercüme istendiğinde Este Filo. Bu Pérez halkı için bir şarkı yazdı Sierra Blanca, Texas Cumhuriyeti Lloyd Doggett (Texas) tarafından ABD Kongre kayıt içine başarılı bir kampanyanın bir parçası olarak , düşük gelirli içinde nükleer atık damping karşı okundu Meksikalı Amerikan Texas -Meksika sınırında topluluk . Porto Riko sömürge olmaktan kurtulması için onu güçlü destek Referanslar Şarkılarının birkaç bulunabilir . Kasım 2006, Şarkısıyla olarak, " Paloma Urbana " (Kent Dove ) En İyi Latin Song kazandı Sadece Düz Folks Müzik Ödülleri .

Lourdes Pérez , yanında onurlandırıldı Ali Akbar Khan, 2006 yılında aldı bir ülkenin " en iyi yaşayan sanatçı " ve aynı Amerika Birleşik Devletleri Sanatçı müzik ona katkı için sınırsız arkadaşlık .

çağdaş Porto Rikolu Trova grup Somos Tres ve Lübnanlı şarkıcı, May NasrKaydedildi ve Pérez çalışmaları yorumlanır .

Pérez bir açık lezbiyen kadın ve lezbiyen deneyimi hakkında şarkılar yazmıştır. " Yo Pari Una Luchadora "( Ben Fighter için doğum ) bir şarkıyı bir lezbiyen aktivist annesi adamıştır verdi . Perez yaşamış ve onun ortağı ve işbirlikçisi , Annette D' Armata , 1991 yılından bu yana birlikte gitti.

Yayınlanan çalışmaları
En Vivo , Lourdes Perez con Miriam Perez ( kız kardeşi Miriam Perez ile Chee Wee 2007) , canlı düet konser
Este Filo ( Chee Wee 2005), solo CD'si
Azul y Serena ( Chee Wee 2003), işletmeye iş, Dama de Noche Orkestrası ile kaydedilen
Pájaros de Otro canto ( film için Chee Wee 2003), devreye soundtrack, ¿ Adónde Fue Juan José ?
Tres Oraciones ( Chee Wee 2002) Seçmeler
Vestigios ( Records -1997 Vivavoce )
Recuerdate Por Mi ( Chee Wee 1994)

Tam uzunlukta puanları
Azul y Serena (multimedya tribute konser )
Santuarios ( modern / folklorik dans )
conflama (word opera , tiyatro)
Adonde Fue Juan Jose ( film )
Marejada ( multimedya, sözlü tarih )

Background information
Birth name Bernardita de Lourdes Pérez
Born February 12, 1961 (1961-02-12) (age 49)
San Sebastián, Puerto Rico
Occupations Singer, songwriter, composer, poet
Instruments Vocals, guitar
Website http://www.lourdesperez.com

Lourdes Pérez (born Bernardita de Lourdes Pérez on February 12, 1961) is a prolific Puerto Rican contemporary recording artist, songwriter, composer, arranger, poet, vocalist and guitarist. She is also one of few female décimistas (writer of décima, a specialized form of Spanish poetry). Pérez's music — often conjuring comparisons to the soulful world music genres of cante jonde, morna and fado — draws from her jíbara (Puerto Rican mountain) roots and a socially conscious genre of Spanish/pan-Latin American music called nueva trova or nueva cancion.
Life and Work
Pérez was born in Hato Arriba, San Sebastián, Puerto Rico. Considered by many to be "among the great Latin American female vocalists" and songwriters, Lourdes Pérez has performed duets with numerous legendary and diverse artists, from Argentine singer Mercedes Sosa and Mexican master decimista Guillermo Velazquez to Canadian pop artist Jane Siberry. Acclaimed for her "ability to transcend language...with her achingly beautiful contralto voice," she has devoted her work to promoting human rights around the globe. Lourdes is one of 1000 performers in the world profiled in the MusicHound World: The Essential Album Guide (2000) and she is featured in the Oxford Encyclopedia of Latinos and Latinas in the United States (Oxford University Press, 2005).

Her discography includes 7 CDs, a full length film score, a short film score, 2 modern dance scores, a theater score and numerous individual tributes, while her songs appear in films, CD compilations and anthologies. A concert at a Palestinian refugee camp prompted her Spanish translation of the Arabic song by Ahmad Kaabour/Tawfeeq Zayad, "Unadeekum (Te llamo)", which was later released on her CD, Este Filo. A song that Pérez wrote for the people of Sierra Blanca, Texas was read into the U.S. Congressional record by Rep. Lloyd Doggett (Texas) as part of a successful campaign against dumping nuclear waste inside a low-income Mexican American community on the Texas-Mexico border. References to her strong support for the decolonization of Puerto Rico can be found in several of her songs. In November 2006, her song, "Paloma Urbana" (Urban Dove) won Best Latin Song in the Just Plain Folks Music Awards.

Lourdes Pérez was honored, alongside Ali Akbar Khan, as one of the country's "finest living artists" and was awarded a 2006 United States Artists unrestricted fellowship for her contribution to music.

The contemporary Puerto Rican trova group, Somos Tres, and the Lebanese singer, May Nasr, have recorded and interpreted Pérez's work.

Pérez is an openly lesbian woman, and has written songs about lesbian experience."Yo Pari Una Luchadora" (I Gave Birth to a Fighter) is a song dedicated to the mother of a lesbian activist. Perez has lived and traveled with her partner and collaborator, Annette D'Armata, since 1991.

Published work
En Vivo, Lourdes Perez con Miriam Perez (Chee Wee 2007), live duet concert with younger sister, Miriam Perez
Este Filo (Chee Wee 2005), solo CD
Azúl y Serena (Chee Wee 2003), commissioned work, recorded with the Dama de Noche Orchestra
Pájaros de otro canto (Chee Wee 2003), commissioned soundtrack for the film, ¿Adónde Fue Juan José?
Selections from Tres Oraciones (Chee Wee 2002)
Vestigios (Vivavoce Records-1997)
Recuerdate Por Mi (Chee Wee 1994)

Full-length scores
Azul y Serena (multimedia tribute concert)
Santuarios (modern/folkloric dance)
conflama (word opera, theater)
Adonde Fue Juan Jose (feature film)
Marejada (multimedia, oral history)
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz