MAGDALENA KOZENA

Aşağa gitmek

MAGDALENA KOZENA

Mesaj  Admin Bir Cuma Nis. 23, 2010 10:21 am

MAGDALENA KOZENA
Magdalena Kožená, Çek mezzo-soprano.

Matematikçi bir baba ve biyolog annenin kızı olan Kožená, 1973 yılında Çek Cumhuriyeti'nin en büyük ikinci şehri Brno'da doğmuştur. Başlangıçta piyanist olmak isteyen Kožená'nın bu hayali 6 yaşında elini kırmasıyla sona ermiştir. Brno Filarmonik Orkestrası çocuk korosunda şarkı söylemeye başlayan Kožená, 1995 yılında Brno Konservatuarı ve Bratislava Sahne Sanatları Üniversitesi'nden mezun olmuştur. Aynı yıl Uluslararası Mozart Müsabakasında ödül almıştır. 1996-1997 yılları arasında Viyana Volksoper bünyesinde çalışmıştır. 2003 yılında Fransa Hükümeti tarafından Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres ünvanıyla ödüllendirilmiştir. Fransız bariton Vincent le Texier ile evlenen Kožená, İngiliz orkestra şefi Sir Simon Rattle ile olan beraberliği yüzünden evliliğine son vermiştir. 2005 yılında Sir Simon Rattle'dan Jonas adlı bir erkek çocuk dünyaya getirmiştir.

Ödülleri
2001 Gramophone Solo Vokal Ödülü
2001 Çek Kristal Ödülü, Uluslararasın Altın Prag Televizyon Festivali - En iyi konser veya sahne performans kaydı (opera, operet, bale, dans, müzikal), Magdalena Kožená ve Thierry Gregoire, Česká televize, Brno Televizyon Stüdyosu, Çek Cumhuriyeti
2003 Fransız hükümeti tarafından verilen Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres ünvanı
2004 Gramophone Ödülü - Yılın en iyi Sanatçısı

Albümleri İlk albümü 1997 yılında Çek Cumhuriyeti'nde yapmış olduğu Bach aryalarıdır. Kožená bu kayıt sonrası Deutsche Grammophon (DG) ile anlaşma imzalamıştır. DG ile George Frideric Handel’in Roman Motetleri, İtalyan Kantatları ve Marc Minkowski ile birlikte Messiah'ı, 2001 yılında Gramophone Solo Vokal Ödülünü aldığı ilk solo resital albümünü (Graham Johnson ile Antonín Dvořák, Janacek ve Martinu) yapmıştır. En son albümleri, Prag Filarmoni ve Michel Swierczewski ile Mozart, Christoph Willibald Gluck and Myslivecek aryaları, Mahler Oda Orkestrası ve Minkowski ile Fransız aryaları ve Paul McCreesh yönetiminde Gluck’ün Paris ve Helen operası sayılabilir.

Magdalena Kozena Recital Friday, April 30 at 8:30 pm:
Concert recorded at the Prague Opera

KANAL MEZZO TANITIM YAZISI
With her amber-toned musical timbre and her sculptural legato, Magdalena Kozena possesses what is surely one of the most sensual voices on today’s musical scene. Mezzo invites you to see and hear her in a recital given at the Prague Opera a few months ago. The Czech mezzo-soprano sang selected excerpts from Bizet’s Carmen, Berlioz’s Damnation de Faust and Mahler’s Knaben Wunderhorn (Youth’s Magic Horn). This diverse repertoire demonstrates Ms. Kozena’s musical versatility. She is accompanied by the Prague Philharmonia under the direction of Kaspar Zehnder.Magdalena Kožená Castor et Pollux. Musiciens du Louvre. Magdalena Kozena. Dir: Marc Minkowski. Castor et Pollux (Castor y Pollux) es una ópera de Jean-Philippe Rameau, por primera vez el 24 de octubre de 1737 en la Academia Real de Música de París. El libretista fue Pierre-Joseph-Justin Bernard, cuya reputación como un salón de poeta que hizo. Esta fue la tercera ópera de Rameau y su segundo en la forma de la tragédie en musique (si la pérdida de Sansón es descontado). Rameau realizado importantes recortes, modificaciones y añadido nuevo material a la ópera para su reactivación en 1754. Controversia que aún los expertos de las dos versiones es superior. En cualquier caso, Castor et Pollux siempre ha sido considerada como una de las mejores obras de Rameau.


En son Admin tarafından C.tesi Tem. 17, 2010 2:33 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

MOZART

Mesaj  Admin Bir Cuma Nis. 23, 2010 10:25 amLe belle immagini - Piu non si trovano (KV 549)

Née à Brno, en république Tchèque, Magdalena Kozena commence sa formation au Conservatoire de sa ville natale puis suit les cours d'Eva Blahovà à l'Université des arts du spectacle de Brastislava, où elle passe son diplôme en 1995.
Elle est lauréate de plusieurs concours, tant en république Tchèque qu'à l'étranger, notamment du sixième Concours international Mozart à Slazbourg (1995).
Elle chante Dorabella (Cosi Fan Tutte) et l'Isabella de L'Italienne à Alger à l'Opéra Janacek de Brno et se produit régulièrement aux festivals Le Printemps de Prague et Concertus Moraviae.
En 1996-1997, elle chante dans la troupe du Volksoper de Vienne et, en 1998, elle est à Paris dans Paris et Hélène de Gluck au festival de Drottningholm, en Suède.
Récemment, Magdalena Kozena a fait plusieurs prises de rôle remarquées : elle a interprété le rôle-titre de l'Orphée de Gluck au Théâtre du Châtelet, sous la direction de John Eliot Gardiner,
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz