muzicafe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2010 CHOPIN YILI İLE İLGİLİ MAKALELER

2010 CHOPIN YILI İLE İLGİLİ MAKALELER Empty 2010 CHOPIN YILI İLE İLGİLİ MAKALELER

Mesaj  Admin Paz Şub. 21, 2010 12:54 am

Piyano onun ikinci kimliği
YASEMİN KANDEMİROGLU
2010 CHOPIN YILI İLE İLGİLİ MAKALELER Freder10

Polonyalı besteci Chopin'in 200. doğum yılı dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yankı uyandırıyor.
Aydın Büke'nin Can Yayınları'ndan çıkan "Chopin: Tuşlara Adanmış Bir Yaşam" adlı kitabı piyasada. Chopin'in hayatı ve müziğini ve Polonya'daki Chopin yılı hazırlıklarını Aydın Büke ile konuştuk.
- Chopin üzerine bir kitap yazmaya nasıl karar verdiniz?
20 10'un Chopin'in 200, doğum yılı olması beni harekete geçiren nedenlerden biri. Daha önceden
yazdığım Mozart ve Bach biyografilerinin basım tarihleri Mozart'ın 250. doğum ve Bach'ın 250. ölüm
yıldönümleri ile paraleldir.
Bach ve Mozart, Chopin'in en sevdiği iki besteci. O iki biyografinin ardından sıranın Chopin'e geldiğini hissettim.
Birkaç yıldır Chopin hakkında yazılanları okuyordum ve 2009 Nisanı'nda kitabı hazırlamaya karar
verdim. Mayıs ayında Can Yayınevi ile anlaşınca yaz boyunca çalışmalarırnı yoğunlaştırdım.
- Varşova'daki Ulusal Fryderyk Chopin Enstitüsü, çalışmanız boyunca size yardımcı
olmuş. Yazma sürecinden birazsöz eder misiniz?

İstanbul Devlet ve Senfoni Orkestrası için defalarca İstanbul'a gelmiş Polonyalı şef Tadeusz Strugala ve eşi Monica Strugala ile olan samimiyetimiz Chopin Enstitüsü'nün kapılarını açtı. Monica Hanım, Polonya Ulusal Filarmoni Orkestrası'nın genel müdürü ve Chopin Enstitüsü'nde 201O Chopin Yılı Komitesi'nin eşbaşkanı. Enstitüdeki kaynaklara ve görsellere sadece basılacak 40 kitabı onlara göndermern koşuluyla ulaştım.
" Chopin hakkmda Türkçe bir kaynak hazırlanacak olması ilgilerini çekti.
Geçen sene Chopin yılı hazırlıkları dolayısıyla Varşova'daki birçok yer restorasyondaydı. Monica Hanım sayesinde aldığımız özel izinler ile müzeleri, Chopin'in yaşadığı yerleri ve vaftiz edildiği kiliseyi ziyaret etme ve oralarda çalışma imkanı buldum. Polonya, Chopin yılı dolayısıyla dünya basınında yer alacağının bilincinde ve bu şansı çok iyi değerlendirmek istiyor.
Varşova'daki havalimanının adı Frederic Chopin Havalimanı olarak değiştirildi.
- Chopin'in Romantizme olan yaklaşımı ile ilgili neler düşünüyorsunuz?
Chopin'in yaşadığı 19. yüzyıl, Avrupa'nın sosyolojik olarak kabuk değiştirdiği bir dönem, Fransız ihtilali,
Sanayi Devrimi, burjuvazinin artık oturmaya başlaması ve milliyetçilik akımları o dönemin sadece
müzisyenlerini değil tüm sanatçılarını etkilemiştir. Chopin, ömrünün büyük bir kısmmı ülkesinden ve ailesinden uzakta, Avrupa'nın birçok şehrinde, ama en çok da Paris'te müziğini geliştirecek çalışmalar yaparak geçirmiştir.
Çok iyi müzik kulağı olan birinin Fransızcayı Leh aksanıyla konuşması ve Lehlerle aynı dilbilgisi hatalarını
yapması onun milletine ne denli bağlı olduğunun göstergesi bence, Buradaki Romantizm edebiyatla
başlamış, milliyetçilik akımlarından beslenmiş bir romantizm dolayısıyla sadece yaşanmış aşk maceraları
ile sınırlandırmak doğru olmaz.
Ama Maria Wodzinska ile, George Sand ile yaşadıkları ve bu ilişkilerin onun müziğine olan etkisi de bir gerçek.
- Chopin, çağdaşları gibi operaya yönelmiyor ve sadece piyano için eserler besteliyor. Bunu nasıl
değerlendiriyorsunuz?
Chopin'in ailesi ve Varşova'daki öğretmenlerinden Jôzef Elsner her zaman mektuplarında Chopin'i bir
opera bestelemesi için teşvik ediyor.
O dönemde besteci olmanın ana şartı opera bestelemek. Elsner, Chopin'in yazdığı küçük piyano
parçalarının kalıcı olmayacağını düşünüyor.
Chopin ise çalgı çeşitliliğini arttırmayıp benim ikinci kimliğim dediği piyanoya sadık kalıyor. Piyanonun
anlatım gücünü olabildiğince arttırırken piyanodan piyano gibi ses çıkarmaya çalışıyor. Örneğin,
Liszt'in kaygısı piyanodan orkestra sesi çıkarabilmek. Chopin'in kibar ve zarif çalışı o dönemde piyanonun
sesi duyulmuyor diye eleştirilmiştir.
İdil Biret'le olan görüşmelerim Chopin'in piyano tekniğini anlarnam açısından bana çok yardımcı oldu.
Admin
Admin
Admin

https://muzicfe.yetkin-forum.com

- Similar topics