Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

Aşağa gitmek

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası

Mesaj  Admin Bir Çarş. Mayıs 20, 2009 10:02 am

http://www.borusansanat.com/tr/orkestra/bifo_bilgi.aspx
Çoksesli müziğin ülkemizde daha geniş kitleler tarafından benimsenmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın temeli 1993 yılında Borusan Oda Orkestrası'nın kurulmasıyla atıldı. Yurt içinde ve yurt dışında büyük başarılar kazanan Borusan Oda Orkestrası 1999 yılında nitelik ve nicelik bakımından geliştirilerek senfonik bir orkestraya dönüştürüldü. Orkestranın Genel Müzik Direktörlüğü ve Sürekli Şefliği'ne Gürer Aykal getirildi.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ilk konserini 13 Mayıs 1999'da Yıldız Sarayı Silahhane Binası'nda verdi. Gürer Aykal yönetiminde yeniden yapılanan orkestra Avrupa yakasında verdiği konserleri Anadolu yakasına taşıdı. Lütfi Kırdar Konser Salonu'nda ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde her ay iki konser veren orkestra böylece İstanbul'un her iki yakasında da konserler veren bir kent orkestrasına dönüşmüş oldu. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Anadolu yakasındaki konserlerine Caddebostan Kültür Merkezi'nde devam ediyor.

Yeni binyıla Beethoven senfonileri ile giren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası 2000-2001 sezonunu dev bir sanat olayı ile noktalamıştı. "Müziğin Anayasası" olarak kabul edilen Beethoven senfonilerini seslendiren orkestra, bu dizi ile senfonik müzik tarihimize önemli katkıda bulundu. Gürer Aykal yönetimindeki orkestra 28 Nisan-16 Mayıs 2001 tarihlerinde gerçekleştirilen 18. Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nin açılış ve 2002 Mart ayında da Bulgaristan'da 42 yıldan beri süregelen Rusçuk Müzik Festivali'nin kapanış konserini sundu.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası her yıl aralık ayında düzenlenen "Yeni Yılı Karşılama Konserleri" geleneğini de sürdürüyor. Orkestranın bu konserleri yurt ve dünya çapında sanatçıların katılımıyla İstanbul'a kalite ve ses getiren etkinlikler olarak anılıyor.

Anadolu'nun değişik kentlerinde konserler veren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası 2002-2003 konser sezonu sonunda Güneydoğu Anadolu turnesi gerçekleştirdi. Diyarbakır, Mardin, Urfa ve Gaziantep'de konserler verdi.

Aynı yıl Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın gerçekleştirdiği bir başka önemli sanat olayı da İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı etkinliklerinin "sürekli orkestrası" olmasıydı. Borusan Kültür ve Sanat Merkezi ile İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı arasında yapılan anlaşmaya göre, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, vakıf etkinliklerinden İstanbul Film Festivali, İstanbul Tiyatro Festivali ve İstanbul Müzik Festivali konserlerinin "sürekli orkestrası" oldu ve 2003 yılının haziran ayında Ayasofya Müzesi'nde 31. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nin açılış konserini gerçekleştirdi; 2004 yılı haziran ayında ise festivalin açılış konserini Aya İrini Müzesi'nde verdi.


Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası geçen sezonlarda Maxim Vengerov, Vadim Gluzman, Dimitris Sgouros, Alfredo Rolando Ortiz, Alexander Rudin, Suna Kan, İdil Biret, Fazıl Say, Ayşegül Sarıca, Meral Güneyman, Ayla Erduran, Verda Erman, Gülsin Onay, Anna Tomowa-Sintow, George Zamphir, Olga Kern, Corey Cerovsek, Stanislav Ioudenitch, Tomohiro Okumura, Wolfgang Boettcher, Dino Saluzzi gibi dünya çapında ünlü virtüözlar, Igor Oistrak, Emil Tabakov, Giuseppe Lanzetta, Fabiano Monica, Alain Paris ve Ender Sakpınar gibi tanınmış şefler ve dünyanın en önde gelen korolarından Wiener Singverein ile konserler verdi.

2004-2005 sezonuna İstanbul konserlerinden önce 24 Eylül'de II. Kars Kurultayı ve Kafkas Kültürleri Festivali açılışında Ani Antik Kent'inde verdiği konserle başlayan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Ekim 2004 konserinde ünlü çellist Wolfgang Boettcher'i, Kasım 2004 konserinde Fazıl Say'ı, aralık ayındaki "Yeni Yılı Karşılama" konserinde ise Maksim Vengerov'u solist olarak ağırladı. 2005 yılının ilk konserinde Amerikalı piyanist Norman Krieger'i, şubat konserinde de ünlü piyano virtüözü Hüseyin Sermet'i, martta Amerikalı kemancı Robert McDuffie ve nisan konserinde Amerika'da kariyer yapan genç viyolonsel sanatçımız Efe Baltacıgil'i ağırlayan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası sezon sonunda 22. Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nin kapanış konserlerini ve 33. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nin açılış konserini gerçekleştirdi. Temmuz ayında İstanbul'da yapılan 22. Dünya Mimarlık Kongresi'nde bir konser verdi.

2005 - 2006 sezonu başında, Eylül ayında Atina'da gerçekleştirdiği üç konserde, en önemli çağdaş Yunanlı bestecilerinden Iannis Xenakis'in Oresteia adlı eserini Yunanlı solist ve korolarla birlikte seslendiren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, İstanbul'daki sezon açılış konserinde Fazıl Say'ı ağırladı. Kasım ayında bir konser için tekrar Atina'ya davet edilen orkestra, Megaron Konser Salonu'ndaki programda Türk bestecilerine yer verdi, ayrıca Yunanlı piyanist Dimitris Sgouros'a eşlik etti. Yine kasım ayında Eskişehir Uluslararası Müzik Festivali'nin açılışını ve ardından İstanbul'da ünlü Rus mezzo-soprano Olga Borodina'nın solist olarak yer aldığı konseri gerçekleştirdi. Geçen sezon, orkestra ayrıca Emre Şen, Steven İsserlis, Joanna MacGregor, Domenico Nordio gibi solistleri ve konuk şef olarak da Rengim Gökmen'i konuk etti.


2006-2007 konser sezonuna eylül ayında İrina Rubtsova ve Dimitru Stepanoviç'in solistliğinde Şostakoviç'in 14. Senfonisi'ni seslendirerek başlayan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ekim ayında TÜSİAD'ın Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki tam üyelik müzakereleri başlangıcının birinci yıldönümü nedeniyle Brüksel'de düzenlediği Turkey-Europe Week etkinlikleri çerçevesinde özel bir konser verdi. Orkestranın 2006-2007 konser sezonunda ağırladığı diğer sanatçılar arasında, genç piyanistimiz Emrecan Yavuz, Arjantinli bandoneon ustası ve besteci Dino Saluzzi, konuk şef Alain Paris'in yönettiği konserde sahne alan piyanistimiz Gülsin Onay, piyanist Peter Jablonski ve dünyanın en önemli yaylı çalgılar dörtlülerinden Juilliard String Quartet bulunuyor.

2007-2008 konser sezonu Gürer Aykal yönetiminde, genç Kanadalı kemancı James Ehnes'in solist olarak katıldığı konserle ekim ayında başladı. A. Adnan Saygun'u 100. yaşında ve J. Sibelius'u da 50. ölüm yılında anmak amacıyla bu konserde iki bestecinin yapıtlarına yer verildi. Kasım konserinde orkestra şef Josep Caballé Domenech'in yönetiminde piyanist Emre Şen'i ağırladı. Aralık ayındaki Yeni Yılı Karşılama konserinde ise Gürer Aykal yönetimindeki orkestra, Alp Kornosu için yazılan yapıtta solist Turgay Hilmi'ye eşlik etti.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın geçen sezonki konukları arasında şef Andreas Schüller, Ferhan ve Ferzan Önder piyano ikilisi, Ayhan Uştuk, Çağ Erçağ, Özcan Ulucan, John Lill ve Şef Sascha Goetzel bulunuyor. Gala Konseri'nde ise dünyaca ünlü Philharmonia Korosu'nu konuk eden ve Dvorak'ın Requiem'ini Türkiye'de ilk kez seslendirdi.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 9 Şubat 2006 tarihinde verdiği "Özel Konser"le hem Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi, hem de önümüzdeki yıllarda da devam edecek bir geleneği başlattı. Bundan böyle Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın "Özel Konser"lerinde, orkestrayı iş dünyasından bağışta bulunacak bir isim yönetecek. Verilen bağış, klasik müzik alanında yetenekli bir gencin yurt dışında eğitim görmesini sağlayacak.

Özel konserlerin ilkinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Georges Bizet'in Carmen Uvertürü'nü Ahmet Kocabıyık yönetiminde seslendirdi. 28 Eylül 2007'de gerçekleştirilen ikinci Özel Konser'de A.Vivaldi'nin Dört Mevsim'inden Sonbahar ve Kış bölümlerini icra eden Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nı ünlü işadamı Rahmi Koç yönetti.

2008-2009 konser sezonunda Borusan İstanbul Filarmoni Orkestarsı Onursal Şefliğine getirilen Gürer Aykal 19 ve 20 Kasım 2008 tarihlerinde sezonun ilk konserini gerçekleştirecek. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Sanat Yönetmenliği ve Sürekli Şefliğine atanan Sascha Goetzel ile sanatta uluslararası standarttan ödün vermeden çoksesli müziğin en seçkin örneklerini ve virtüözlerini müzikseverlerle buluşturmaya devam edecek.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz