LISE DE LA SALLE

Aşağa gitmek

LISE DE LA SALLE

Mesaj  Admin Bir Cuma Mayıs 01, 2009 1:38 am

LISE DE LA SALLE

http://www.lisedelasalle.com/Washington Post gazetesinin “Konserin büyük bir kısmında seyirci nefes almayı kendine anımsatmak zorunda kaldı. … ellerini piyanodan kaldırıncaya kadar heyecan dinmedi” diye yazdığı Lise de la Salle, 11 Kasım Salı günü Piyano Festivali’nde sahne alıyor.

Büyük ilgiyle izlenen 9. Uluslararası Piyano Festivali, 11 Kasım Salı akşamı bu kez Lise de la Salle’yi konuk ediyor. Lise de la Salle, 9. Antalya Uluslararası Piyano Festivali’nde, klasik dönemden romantik döneme uzanan güçlü programında, D. Scarletti, W.A.Mozart ve F. Chopin’in esirlerini sezlendirecek.

Dört yaşında piyano eğitimine başlayan la Salle, ilk konserini dokuz yaşında iken Radio-France’ın canlı bir yayınında verdi. On bir yaşında özel izin ile girdiği Paris “Supérieur” Konservatuvarı’nda Pierre Réach, Bruno Rigutto, Pascal Nemirovski ve Genevieve Joy-Dutilleux ile çalıştı ve 2001 yılında on üç yaşında mezun oldu. Steinway, Sucy, Vulaines, Radio France, Ettlingen, Bärenreiter gibi önemli ödüller kazanan sanatçı, 2004 yılında New York’ta Genç Konser Sanatçıları Uluslararası Seçmeleri’nde birincilik elde etti.

Uluslararası düzeyde büyük başarılara imza atan Lise de la Salle, 2006’dan bu yana Berlin Filarmoni Salonu, Tokyo, Washington, Paris, Lyon, Milan, Konzerthaus Dortmund, Amsterdam, New York Metropolitan Müzesi, Montréal, Münih Herkulessaal, Düsseldorf Tonhalle, Stuttgart Liederhalle and Frankfurt Eski Operası, Londra, La Roque d’Anthéron ve Hardelot festivallerinde konserler verdi. 2008-2009 konser mevsiminde Los Angeles Filarmoni Orkestrası ile Amerika Birleşik Devletleri’nde iki ayrı turneye çıkacak la Salle’in 2004 yılından bu yana Naïve markası için yaptığı J.S. Bach, Liszt, Şostakoviç, Prokofiev, ve Mozart kayıtları Gramophone ve BBC Music gibi dergilerce Ayın CD’si, Editör’ün Tercihi gibi ödüller alarak büyük beğeniyle karşılanıyor.
*****
Washington Post gazetesinin “Konserin büyük bir kısmında seyirci nefes almayı kendine anımsatmak zorunda kaldı. … ellerini piyanodan kaldırıncaya kadar heyecan dinmedi” diye yazdığı Lise de la Salle 1988 yılında Fransa’nın Cherbourg şehrinde doğdu. Dört yaşında piyano eğitimine başlayan la Salle, ilk konserini dokuz yaşında iken Radio-France’ın canlı bir yayınında verdi. On bir yaşında özel izin ile girdiği Paris “Supérieur” Konservatuvarı’nda Pierre Réach, Bruno Rigutto, Pascal Nemirovski ve Genevieve Joy-Dutilleux ile çalıştı ve 2001 yılında on üç yaşında mezun oldu. Steinway, Sucy, Vulaines, Radio France, Ettlingen, Bärenreiter gibi önemli ödüller kazana sanatçı 2004 yılında New York’ta Genç Konser Sanatçıları Uluslararası Seçmeleri’nde birincilik elde etti.

Bugüne kadar Fransız ve Belçika Ulusal Orkestraları, Schleswig-Holstein Müzik Festival Orkestrası, Lyon Ulusal Orkestrası, Kanazawa Topluluğu Orkestrası, Weimar Staatskapelle, Gulbenkian Orkestrası and St. Petersburg Senfoni orkestraları ve  Lawrence Foster, Jun Märkl, Moshe Atzmon, Arie Van Beck,  Hannu Lintu, Alexander Dmitriev ve Semyon Bychkov dünyaca ünlü şeflerle çalışan la Salle 2006’dan bu yana Berlin Filarmoni Salonu, Tokyo, Washington, Paris, Lyon, Milan, Konzerthaus Dortmund, Amsterdam, New York Metropolitan Müzesi, Montréal, Münih Herkulessaal, Düsseldorf Tonhalle, Stuttgart Liederhalle and Frankfurt Eski Operası, Londra, La Roque d’Anthéron ve Hardelot festivallerinde konserler verdi. 2008-2009 konser mevsiminde Los Angeles Filarmoni Orkestrası ile Amerika Birleşik Devletleri’nde iki ayrı turneye çıkacak la Salle’in 2004 yılından bu yana Naïve markası için yaptığı J.S. Bach, Liszt, Şostakoviç, Prokofiev, ve Mozart kayıtları Gramophone ve BBC Music gibi dergilerce Ayın CD’si, Editör’ün Tercihi gibi ödüler alarak büyük beğeniyle karşılandı.

******
Lise de la Salle, born in 1988, gave her first concert at the age of 9 at Radio France. After winning many competitions in France, she was awarded First Prize at the seventh Ettlingen International Competition in Germany. She is also prize winner of the Fondation d'entreprise Groupe Banque Populaire-Natexis and won successively First Prize of the European Young Concert Artists in Paris in 2003 and First Prize of the Young Concert Artists International Auditions in new York in 2004.

In 1988, Lise de la Salle met Pascal Nemirovski who formed her, for seven years. In parallel, she graduated in 2001 from the Conservatoire Supérieur-CNR of Paris with the Premier Prix in Pierre Reach's class; in September 2003, Lise de la Salle was admitted to the postgraduate cycle of Bruno Rigutto at the Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. She also follows advice of Genevieve Joy-Dutilleux.

Since 2001, her engagements have led her to the largest halls in Europe, America and Japan, like as the Konzerthaus in Berlin, Auditorium du Louvre in Paris, Herkulessaal in Munich, Palais des Beaux Arts in Brussels, Grand Auditorium in Lisboa, Tonhalle in Zurich, Metropolitan Art Space in Tokyo, Philharmonia in Saint Petersburg, Lincoln Center in Washington, Théâtre des Champs Elysées in Paris, Concertgebouw in Amsterdam and Philharmonia in Berlin...

Lise de la Salle also participated in several European festivals, including performances as soloist with the Festival de la Roque d'Anthéron, the Bad Kissingen Festival, the Schleswig-Holstein Music Festival, the George Enesco Festival in Bucarest and the Festival de Saint Denis...

She is invited by orchestras such as: the Gulbenkian Orchestra, the Schleswig Holstein Orchestra, the WDR Sinfonieorchester Cologne, the Ensemble Orchestral de Paris, the Staatskapelle Weimar, the Belgian National Orchestra, the Orchestre National de Lyon, the Kanazawa Ensemble, the Württembergisches Kammerorchester Heilbronn, the Saint Petersburg Symphonic, the Pasadena Symphonic Orchestra as well as the Deutsches Symphonieorchester...

Among the conductors she has worked with are: Lawrence Foster, Jun Märkl, Moshe Atzmon, Arie Van Beck, Alexander Dmitriev, Jaja Ling, Semyon Bychkov, James Gaffigan and Keith Lockhart...

Her first recording with works by Ravel and Rachmaninov received critical acclaim and marked the beginning of her collaboration with the label Na•ve Classique, for which she exclusively records since 2002.

Her second recording of works by Bach and Liszt was selected ÒCD OF THE MONTHÓ by GRAMOPHONE the world's best classical music magazine.

Two new recordings mark the 2007 year. "Concertos Nr 1" (Shostakovich, Liszt, Prokofiev) with Maestro Lawrence Foster and the Gulbenkian Orchestra. Then a double CD, dedicated to Mozart and Prokofiev which includes the DVD : " Lise de la Salle, Majeure ! " directed by Jean-Philippe Perrot. The cd was awarded " EDITOR'S CHOICE" by GRAMOPHONE and "BBC Music Magazine Choice" by BBC Music Magazine.

Lise de la Salle was invited to perform the opening concert of the 2006/2007 season in Cologne under Semyon Bychkov and could be heard with concerts in Berlin, Tokyo, New York, Washington, Paris, Milan, Amsterdam and London, Wigmore Hall.

In 2007-2008 Lise de la Sallle plays with the San Francisco Symphony Orchestra, at the Konzerthaus Dortmund, at the Great Performers Series of the Metropolitan Museum of Art in New York, followed by concerts in Montréal, Stuttgart Liederhalle, Munich Herkulessaal, Berlin Philharmonic Hall.

In 2008, Lise de la Salle is touring in China and Japon with Maestro Philippe Herreweghe, will debut at the Frankfurt Alte Oper, in Mexico, at the Tonhalle in Düsseldorf, and at the Hollywood Bowl in Los Angeles.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2410
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz