Altuğ Dilmaç

Aşağa gitmek

Altuğ Dilmaç

Mesaj  Admin Bir C.tesi Nis. 25, 2009 11:32 pm

http://www.esra-altugdilmac.com/index.php?page=tanitim


1947 yılında Çanakkale'de doğdu. 1967 yılında Ankara Devlet Konservatuarı şan ve opera bölümüne girdi. Burada Muazzez Gökmen, Hanna Ludvigne, Afro Poli ile şan, Necdet Aydın ile sahne çalıştı. 1977 yılında opera yüksek bölümünden mezun oldu. Aynı yıl solist sanatçı olarak Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne girdi. 1983 yılında kendi isteği ile İzmir Devlet Opera ve Balesi'ne geçti. 1978 yılında Avusturya'nın Linz kenti eyalet operasının davetlisi olarak bir yıl orada ünlü mezzo-soprano Althea Bridges ile şan, Hospitant Regieassiztentz olarak Prof. Alfred Stögmüller, Michael Temme, ünlü tenor Wener Holweg ve Willfriend Steiner ile reji çalışmaları yaptı.

1988 yılında Türkiye'ye dönen sanatçı kısa bir dönem İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nü yürüttü. Çalışmalarına bu kurumda solist sanatçı olarak devam etti. Ayrıca 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tiyatro, oyunculuk bölümünde müzikal şarkıcılığı ve yorumculuğu dalında öğretim görevlisi olarak da çalışmaktadır.

Performansları

· Bu güne kadar 30 dan fazla eserde rol alan sanatçı, opera dışında 'Lied' yorumcusu olarak önemli etkinliklerde bulundu.

· TRT de opera ve Baleyi tanıtan programlar hazırladı ve sundu. (Hafta Sonu Müzik Eğlence-Dinamo Müzik Eğlence)

· TRT Gap kanalında Ali Hoca ile birlikte halk türkülerini otantik enstrümanları da kapsayan düzenlemeleri ile çok sesli olarak icra etti. Bu konudaki konserlerine, Ali Hoca ile birlikte kurduğu "1934 Türkü Orkestrası" ile halen devam etmektedir.

Ayrıca 1998 yılının Haziran ayında Şırnak ilinde ilk şan konserini gerçekleştirdi.

· Hafif müzik, caz ve müzikal türlerini seslendirmekte ve birçok konserler yapmaktadır. Çalışmalarını ağırlıklı olarak İzmir Sanat’ta sürdürmektedir.

· Şu sıralarda Kd. Alb. Haluk Erten şefliğinde Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası eşliğinde Türkiye' deki çeşitli üniversitelere çok sesli müzik eğitimi amaçlı konserler yapmaktadır.

· Daha önce Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan Bölümünde diksiyon, fonetik, mimik dersleri de veren Dilmaç, halen aynı bölümde müzikli sahne derslerine de girmektedir. Ayrıca Dokuz Eylül. Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümünde şan dersleri ile birlikte müzikal şarkıcılığı ve yorumculuğu konusunda öğretim görevlisi olarak da çalışmaktadır.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz