HAKAN AYSEV

Aşağa gitmek

HAKAN AYSEV

Mesaj  Admin Bir Salı Mayıs 20, 2008 3:00 am

Hakan Aysev (1968 - ), Türk opera sanatçısı, tenor.

1968 yılında Ankara'da doğdu. Eğitimine 1981 yılında Ankara Devlet Konservatuarı'nda başladı.
1987 de 6.Belvedere Şan Yarışması'nda En İyi Genç Şarkıcı ödülü alarak final konserine katıldı.
1988 'de mezun olduktan sonra Viyana'ya gitti ve Mozart'ın Cosi fan Tutte Operası'ndaki Ferrando rolü ile Avusturya , Hollanda ve Almanya'da turneye çıktı.
1989 yılı Temmuz ayında Salzburg Festivali kapsamında , Haydn'ın ''Acis ve Galatea '', Offenbach'ın ''Les Bavardes'' operalarında baş rolleri seslendirdi.Eylül ayında Viyana Devlet Opera'sına giren sanatçı, aynı yıl Aralık ayında Richard Strauss'un '' Rosenkavalier'' operasındaki ''Tenor'' rolü ile debut yaptı.
1990 yılında Viya Devlet Operası'nın kadrolu sanatçısı oldu ve birçok operada rol aldı.Bu arda L. PAVAROTTİ'nin öğrencisi oldu.
1991 yılında Koblenz Devlet Opera'sına angaje oldu ve birçok eserde rol aldı.
1992'de Katia Ricciarelli ile opera- gala konseri verdi.
1995-97 yıllarında kadrolu olarak Darmstadt Devlet Operas'nda majör rolleri üstlendi.
1997'nin Mart ayında Norveç'te Rigoletto, Ağustos'ta Fransa'da Carmen operalarında sahneye çıktı.Sanatçı bugüne kadar Düsseldorf, Basel, Texas (Austin), Bern,Mannheim,Aachen,Heilderberg operalarında misafir sanatçı olarak görev aldı.Ayrıca 1997 'de Verdi Requiem'in CD kaydını yaptı.
1998 başında Frankfurt'ta ikinci CD'sini kaydetti.1998 'de Fransa'nın Nansy kentinde Wozzec Operası'nda görev aldı; Basel'de Othello Operası'nda ''Othello'' rolünü üstlendi.Bulutsuzluk Özlemi (Türk Protest Rock Grubu) ile Rock Opera konserini gerçekleştirdi.
1999'da pop şarkıcısı Nilüfer ile sahneye çıkan Aysev, ayrıca Tiflis Senfoni Orkestrası eşliğinde Ağrı Dağı Efsanesi'nde ''Memo'' rolünü oynadı.5. ve 6. Bilkent Anadolu Müzik Festivali'ne solist olarak katılan Aysev, 2000-2002 yıllarında İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Genel Sanat Yönetmenliği yaptı.2005 eylül ayında Buenos Aires Teatro Colon'da ''König Kandaules'' operasında başrol oynadı.Barcelona Senfoni Orkestrası eşliğinde Beethoven'in 9. Senfoni'sini seslendirdi.
Nisan 2006 itibariyle Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarındandır.L.Pavarotti'ye benzediği için "Türk Pavarotti" diye anılır.Operayı ve dolayısıyla evrensel sanat müziğini geniş kitlelere sevdirmek adına yaptığı çalışmalar takdire şayandır.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz