AYDIN KAHYA

Aşağa gitmek

AYDIN KAHYA

Mesaj  Admin Bir Perş. Şub. 11, 2016 10:00 pm

Aydın Kahya

1974 Ankara doğumlu...1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Anasanat dalına girmiştir. İki yıl süresince Prof.Selçuk GÜNDEMİR’in öğrencisi olarak öğrenimine devam ederken; çocukluğundan beri ilgi duyduğu trombon bölümüne geçiş yapmış, bu bölümünde üstün başarı ile ard arda sınıf atlayarak normal mezuniyet yılından önce 1997’de mezun olmuştur.
Okul yıllarında caz müziğine büyük ilgi ve merak duymuştur. Bu merak Prof.İlhan BARAN’la birlikte caz armoni ve kontrpuan çalışmaları ile de pekişmiştir. New York’lu ünlü caz şarkıcısı Kisa BROWN ile öğrencilik yıllarında caz vokal çalışmaları yapma şansı bulmuştur.
Mezuniyetinden hemen sonra Türkiye’de bir ilk olan New York’un ünlü plak firması BLUE NOTE etiketiyle Türkçe bir caz albümüne caz vokal olarak imza atmıştır. 1999 yılında kaydedilen VOCALISTS adlı bu albümde ünlü caz gitaristi Önder FOCAN besteleri, önemli Amerika’lı müzisyenlerle birlikte tanıtım konserleri ile tüm dünyada satışa sunulmuştur. Albümde yer alan müzisyenler; Slide HAMPTON, Bryan LYNCH, Bruce BARTH, Doug WEISS ve Huge SCOTTE’dır.
1999-2002 yılları arasında İstanbul Radyosu TRT Hafif Müzik ve Caz Orketrası’nda tromboncu ve caz vokal olarak radyo emisyon kayıtları,devlet konserleri ve özel konserler vermiştir.
2003-2007 yılları arasında Aydın ESEN, Atilla ŞEREFTUĞ, Süheyl DENİZCİ, Tuna ÖTENEL, Kerem GÖRSEV, Aşkın ARSUNAN, Önder FOCAN, Tony JONES gibi önemli yerli ve yabancı caz müzisyenleri ile konser ve stüdyo kayıtları projelerinde yer almıştır. 2007 yılında Tony JONES ile birlikte İSTANBUL PARTY TNT isimli bir albüm daha kaydetmiştir. Bu albüm BMI etiketiyle Amerika’da satışa çıkacaktır.
2008 yılına kadar Türkiye’nin en önemli kayıt stüdyolarından olan İMAJ etiketiyle çeşitli WARNER BROSS çizgi film karakterlerine, Tim BURTON’S, THE CORPSE BRIDE, THE JUNGLE BOOK, dublaj vokal olarak Türkçe hayat vermiştir.
Türkiye’nin önde gelen senfoni orkestralarında solist olarak devlet konserleri ve özel konserler vermiştir. Bu konserlerin bazıları;1999’da bir ilk olan TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası birlikteliği ile şef Erol ERDİNÇ yönetiminde bahar konseri, 2004’de Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası şef Orhan ŞALLIEL yönetiminde yılbaşı özel konseri, 2007’de Antalya Devlet Senfoni Orkestrası şef Hakan KALKAN yönetiminde yeni yıl konseri, 2009’da Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası şef Vladimir LUNGU yönetiminde bahar konseri, 2010’da Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası şef Tolga TAVİŞ yönetiminde bahar konseri, 2011’de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası şef Ender SAKPINAR yönetiminde yeni yıl konseri, 2012’de Antalya Devlet Senfoni Orkestrası şef Tolga TAVİŞ yönetiminde 10.yıl özel konseridir.Bir Türk sanatçısı olarak 1930-2000 yılları arası Broadway müzikalleri ve film müzikleri projesi olan; Atilla ŞEREFTUĞ aranjmanlarından oluşan,AVENTIA CROONER’S isimli bir albüm projesinde solist olarak yer almıştır. Bu albüm Çek Filarmoni Orkestrası’nın isim hakkını ikinci kez bir albüme vermesi ile kayıt olmuştur. Yakın zamanda Türkiye’de tanıtım konseri ile tüm Avrupa ve Amerika’da satışa sunulacaktır.

Halen yurtiçi ve yurtdışı caz festivallerinde trombon ve caz vokal sanatçısı olarak konser projelerinde yer almaktadır. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Caz Anasanat dalı, caz vokal bölümünde öğretim üyeliğine devam etmektedir
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz