CEDRIC'İN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Aşağa gitmek

CEDRIC'İN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Mesaj  Admin Bir Cuma Ekim 16, 2015 7:58 amCedric'i izliyor musunuz? Hani Cine 5 de yayımlanan 'Eğer sekiz yaşınızdaysanız....' diye başlayan. Daha önce bu konuda foruma yazmıştım. Bu sabah yine ondan bir inciyle güne başladım. 'Hayatta okulda derslerden iyi not almaktan daha önemli şeyler de vardır.' diyordu.
Bu söz üzerinde biraz düşündüm ve ufaklığın ne kadar haklı olduğunu anladım.
Çocuklarımızı yarış atı gibi yıllarca sınavalara hazırlarken onların neler kaçırdığının (kaçırttığımızın) farkında mıyız acaba. Aklıma gelen soruları yazayım.
Öğrencilikleri boyunca ders dışı herhangi bir kitap okuyabiliyorlar mı ? Buna vakitleri oluyor mu? Başuçlarında ders dışı bir kitap oldu mu hiç?
İnsanı insan yapan, yeteneklerinin sergilenmesine ortam yaratan hobilerine ayıracak zamanları oluyor mu?
Hiç bir ciddi müzik eserini, atıyorum, RACHMANNİNOFF'un dünya şaheseri sayılan o güzelim piyano konçertosunu hayatlarında bir kez başından sonuna kadar dinlediler mi ? Ahmet Altan bir hikayesinde bu eseri tam olarak yorumlayabilmek için bir konser piyanistinin bıkıp usanmadan bir ömür çalışması gerektiğini vurgulamıştı. İstatistiklere göre ise konser piyanisti bu eğitimi alan piyanistlerden sadece binde biri olabiliyor.
Okulda 'doldur, boşalt' kabilinden ezberciliğe dayalı bir eğitim sistemi yüzünden kısa sürede hurdaya çıkan beyinleri; gittikçe yaratıcılığın yerine dogmacılığın yer aldığı eğitim sürecinin çağdışılığı; çalışıp çabalamalar sonucu diplomalı işsizler ordusuna yeni bir nefer olarak katılmak durumunda olmanın farkındalığı ve gençcecik yaşlarında üzerlerine düşen kasvet.
Peki, biz bu gençlerden ne bekliyoruz? Onlar bizlerin, 80 lerden bu yana ülke zihniyetinin ürünü değil mi? Köşe dönücülüğün, çürümüş ve kokuşmuşluğun, kısır çekişmelerin, maddiyattan başka bir şey tanımayan değer yargılarının...
Özetle, maalesef insani değerleri çocuklarımız öğrenemiyorlar. Belki bir yüksek tahsil yapıp diploma sahibi oluyorlar ama o kadar boşlar ki? Sanat yok, edebiyat yok, hobi yok, müzik dersen disko tarzı ya da uçkur peşkir havasının ötesine geçemiyor.
Evet, bence Cedric doğruyu söylüyor.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2411
Kayıt tarihi : 01/04/08

Kullanıcı profilini gör http://muzicfe.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz